Obmedzenie cestovania znamenalo aj uzemnenie väčšiny lietadiel. Spoločnosť Singapore Airlines má vo svojej flotile napríklad aj 19 veľkokapacitných strojov Airbus A380, ktoré teraz stoja nečinne na zemi. Minulý mesiac aerolínie oznámili, že musia prepustiť 4 300 pracovníkov, čo je 20 percent z celkového počtu zamestnancov. Teraz sa rozhodli využiť príležitosť a privyrobiť si aspoň trochu. V lietadlách A380 odstavených na letisku v meste začali ponúkať obedy a večere. Na tieto účely vyčlenili zatiaľ dva stroje. V jednom mal byť obed a v druhom večera. Na oba z týchto kulinárskych zážitkov bol vyhradený len jeden termín, na ktorý sa ľudia mohli objednať. Po tom, čo sa voľné miesta vypredali v priebehu polhodiny, pridali aerolínie ešte po jednom termíne na obed i večeru a zvažujú ďalšie.

Lístky stoja od 39 do 496 dolárov, podľa toho, ktorú triedu v lietadle si zákazník vyberie. Usadia ho do sedadla, pustia film a začnú servírovať. Celý program trvá tri hodiny a lietadlo sa počas neho nepohne z miesta. Kapacita je naplnená len spolovice, aby sa mohli dodržať predpisy o nutnej vzdialenosti medzi ľuďmi. Znamená to, že do jedného lietadla môže prísť jesť niečo vyše 200 ľudí.

Iné možnosti

Viaceré aerolínie si aspoň trochu vydýchli po tom, čo krajiny po prvej vlne obnovili aspoň vnútroštátne lety. Pre Singapore Airlines, ktoré sídlia v mestskom štáte, to však neprichádza do úvahy. Uvažovali aj o takzvaných letoch nikam, ale napokon sa rozhodli pre premenu svojich strojov na reštaurácie. Naopak, taiwanská spoločnosť Eva a austrálsky Quantas začali organizovať spomínané vyhliadkové lety nikam. Lietadlo pri nich vzlietne s pasažiermi, preletí okolo niekoľkých pamätihodností a potom pristane na tom istom letisku. Je to aspoň mierna náhrada ušlých príjmov. Podľa asociácie, ktorá zastrešuje 290 leteckých spoločností vo svete, totiž úroveň leteckej dopravy klesne tento rok o 66 percent oproti roku 2019.