Obraz dievča s balónom dražili minulý piatok v Sotheby’s. Po poslednom odklepnutí kladivka sa cena diela zastavila na sume 1 042 000 libier. Potlesk a úsmevy prítomných vzápätí vystriedal šok. Plátno sa totiž pohlo smerom nadol a zo spodnej časti rámu vyšlo rozrezané na prúžky.

Banksy vzápätí na svojom účte na Instagrame zverejnil fotografie a video z aukcie. V ňom ukázal, ako do rámu zabudoval skartovačku pre prípad, že by sa dielo niekedy dražilo. Keď sa dostalo do aukcie, skartovačku zrejme na diaľku zapol a on alebo jeho pomocníci to celé nakrútili. Firma, ktorá ho zastupuje, vzápätí zverejnila, že názov výsledného diela je Láska je v koši.

/data/MediaLibrary/articles/14183/banksy.jpgzdroj: Instagram

Dvojnásobná hodnota

Žena, ktorá v aukcii ponúkla najviac, si obraz ponechá a zaplatí celú spomínanú sumu viac ako milión libier. „Najprv som bola v šoku, ale potom som si uvedomila, že mi v rukách skončil môj vlastný kus histórie umenia,“ vyhlásila žena, ktorá si neželá zverejniť svoju identitu. Aukčná sieň o nej zverejnila iba to, že je to Európanka a patrí k dlhoročným pravidelným zákazníčkam Sotheby’s. „S potešením môžeme potvrdiť predaj novo pomenovaného diela Láska je v koši. Je to prvé dielo v histórii umenia, ktoré vzniklo naživo počas aukcie,“ vyhlásil Alex Branczik, šéf sekcie moderného umenia v Sotheby’s.

Novej majiteľke sa dielo určite vyplatí. Podľa odborníkov má teraz už hodnotu minimálne 2 milióny libier. Prispela k tomu obrovská publicita, ktorá dražbu a následné skartovanie sprevádzala.

Kto je Banksy?

Aukcia tiež vyvolala opätovné špekulácie o identite samotného umelca. Vie sa, že Banksy pochádza z Bristolu, kde začal v 90. rokoch tvoriť. Okolo roku 2000 sa presťahoval do Londýna. Preslávil sa najmä sprejovaním pouličných graffiti, ktoré majú často ostrý satirický podtón. Vie sa, že jeho prvé meno je zrejme Rob, čo zúžilo okruh „podozrivých“ na dve osoby. Jedným je umelec Robin Gunningham a druhým Robert Del Naja, spevák kapely Massive Attack.