Akciové trhy

Akciové trhy v úvode týždňa výrazne strácali, keď investorov po celom svete vystrašil hroziaci kolaps čínskeho realitného gigantu Evergrande. Prípadná kríza na čínskom realitnom trhu má totiž potenciál značne utlmiť domáci rast a v dnešnom globalizovanom svete poškodiť ekonomické subjekty aj za hranicami Číny. Keď sa ukázalo, že situácia nie je až taká horúca, pozornosť investorov smerovala k zasadnutiu Fedu, ktoré si trh nakoniec vyhodnotil pozitívne. Centrálna banka síce naznačila blížiaci sa tapering – obmedzovanie nákupu aktív a od druhej polovice budúceho roka postupné zvyšovanie úrokových sadzieb (čo nie je pre trh práve priaznivá správa), ale to bude až o rok a dovtedy je v situácii vysokej inflácie práve investovanie do akcií jednou z najlepších možností, ako sa pred ňou ochrániť. Americká Wall Street tak dala aspoň čiastočne zabudnúť na slabý septembrový výkon a priblížila sa k svojim historickým maximám. Mierna nervozita panovala na konci týždňa v Európe vzhľadom na nadchádzajúce parlamentné voľby v Nemecku. Sumárne blue chips index Dow Jones si pripísal 0,6 percenta, širší S&P 500 stúpol o pol percenta a technologický Nasdaq Composite, ktorému nevoňajú rastúce výnosy na dlhopisoch, zakončil týždeň na zelenej nule. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stúpol o 0,3 percenta, obdobným tempom rástol aj nemecký DAX a britský FTSE 100 posilnil až o 1,3 percenta. Naopak, nedarilo sa rozvíjajúcim trhom, keď svetový index MSCI Emerging World poklesol o 1,1 percenta.

Dlhopisové trhy

S ústupom rizikovej averzie a presunom peňazí za vyšším výnosom na akciovom trhu sa nedarilo štátnym dlhopisom, ktorých výnosové krivky prudko rástli na oboch brehoch Atlantiku. S priblížením zužovania nákupu dlhopisov Fedom atakovali výnosy amerických štátnych dlhopisov najvyššie priečky od júla. Americký 10-ročný výnos vzrástol o deväť bázických bodov na 1,45 percenta, nemecká desiatka stúpla o päť bázických bodov na -0,23 percenta.

Komoditné trhy

Zlato po úvodných ziskoch zamierilo pod tlakom silnejšieho dolára z výrazne vyšších výnosov strmhlav nadol a zastavilo sa až na svojom šesťtýždňovom minime 1 750 dolárov. Klesajúce zásoby a oživujúci globálny dopyt naďalej nahrávajú rope, ktorá sa drží v blízkosti svojho trojročného maxima. Americká ľahká ropa WTI pridala 2,8 percenta na 74 dolárov za barel, severomorský benchmark, ropa Brent, stúpol o 3,6 percenta nad 78 dolárov za barel.

Devízové trhy

Úvod týždňa prial bezpečným menám ako švajčiarsky frank a japonský jen, čo sa ku koncu zmenilo, keď sa na finančné trhy vrátila chuť riskovať. To zredukovalo zisky dolára, ktorý dovtedy ťažil z toho, že Fed naznačil plány na obmedzenie svojich stimulačných opatrení a neistoty, ktorú spôsobuje platobná neschopnosť čínskeho gigantu Evergrande s možnými dopadmi nielen na čínsky, ale aj svetový finančný systém. Voči euru dolár posilnil až k hranici 1,17 EUR/USD.