Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku zastavili v úvode týždňa svoj pokles z predchádzajúcich dvoch týždňov, keďže makrodáta z Číny, USA aj eurozóny signalizujú neutíchajúcu obnovu rastu po koronašoku, ktorého tempo sa síce oproti začiatku leta spomalilo, ale stále je rýchlejšie oproti predpokladom. Situácia sa otočila v strede týždňa so zasadnutím Fedu, ktorý síce trhy uistil, že takmer nulové sadzby budú pravdepodobne realitou minimálne do roku 2023, na druhej strane však neposkytol dodatočný stimul, čím trhy sklamal a došlo k vyberaniu predchádzajúcich ziskov, hlavne v technologickom sektore. V závere týždňa poslalo Wall Street do kolien quadruple witching, pretože bol tretí piatok v poslednom mesiaci kvartálu a v tento deň exspiruje veľké množstvo derivátov, hlavne opcií a futures na indexy a akcie, čo spôsobuje veľkú volatilitu cien.Celkovo blue chips akciový index Dow Jones zostal na červenej nule na 27 657 bodov. Širší index S&P 500 stratil 0,6 percenta na 3 319 bodov. Súhrnný technologický index Nasdaq Composite odpísal takmer 0,6 percenta a výraznejšie sa vzdialil od hranice 11-tisíc bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 ako jediný dokázal udržať svoje zisky, keď pridal 0,2 percenta na 368 bodov. Nemecký DAX 30 stratil 0,6 percenta a týždeň uzatváral na 13 116 bodoch. Darilo sa emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets pridal 1,5 percenta.

Dlhopisové trhy

Počiatočný odraz akciových trhov posúval výnosové krivky bezpečne vnímaných nemeckých a amerických štátnych dlhopisov limitovane nahor, pričom však rástli ceny podnikových dlhopisov pre kompresie rizikových prirážok. S holubičím Fedom sa v zámorí podarilo udržať nadobudnuté úrovne, k čomu prispela aj vidina zhody medzi demokratmi a republikánmi po niekoľkotýždňových sporoch na novom fiškálnom balíčku v americkom Kongrese. To však neplatilo pre eurozónu, kde výnosové krivky nakoniec mierne ustúpili zo svojich pozícií.

Komoditné trhy

Z otočenia konštruktívnej nálady a dlhodobo uvoľnenej menovej politiky Fedu ťažilo zlato, ktoré si pripísalo pol percenta na 1 950 dolárov. Robustný rast predviedla ropa, ktorá sa vrátila nad 40-dolárovú hranicu a zaznamenala najlepší týždeň od júna. Nahor ju tlačilo oživovanie globálneho dopytu po energii, sezóna hurikánov v Karibiku ohrozujúca produkciu v Mexickom zálive, záväzok kartelu OPEC a jeho spojencov dodržiavať dohodnuté ťažobné škrty a tiež masívny pokles amerických zásob v minulom týždni o 4,4 milióna barelov. Americká ropa WTI si dokázala pripísať 10,1 percenta na 41,11 dolárov a severomorský referenčný benchmark ropa Brent o niečo menším 8,3-percentným tempom vzrástol na 43,15 dolára za barel.

Devízové trhy

Na devízovom trhu spočiatku oslaboval americký dolár, keďže celková situácia na trhu skôr nahrávala rizikovejším menám na čele s eurom, ktoré výrazne posilňovalo. Po zasadnutí Fedu a zlepšení prognózy tohtoročného poklesu amerického HDP sa však vývoj otočil v jeho neprospech, čo dokonale využila aj britská libra. Jej zisky však nakoniec zoštíhlila Bank of England, ktorá napriek nemennej pozícii otvorila dvere k záporným úrokovým sadzbám v budúcnosti.