Akciové trhy

Akciová rallye sa preniesla aj do nového mesiaca a neutíchajúci apetít investorov tlačil americké akcie na nové historické maximá a európske akcie na ich štvorročné maximá. Rallye čerpala silu z optimizmu skorého uzavretia čiastkovej obchodnej dohody medzi USA a Čínou do konca roka, ktorej súčasťou by malo byť aj zrušenie časti ciel uvalených v rámci prebiehajúcej obchodnej vojny. To však v závere týždňa poprel americký prezident Donald Trump, čím mierne zneistil trhy  smerom do nového týždňa. K pozitívnej nálade prispieva aj pomaly sa končiaca výsledková sezóna v USA a v Európe, kde väčšina amerických veľkých spoločností už reportovala svoje výsledky a tretí kvartál možno hodnotiť ako neutrálny až mierne pozitívny. K rastu prispeli aj pomerne solídne globálne dáta predovšetkým predstihových ukazovateľov PMI za október, ktoré naznačili. Sumárne minulý týždeň najsledovanejší akciový index na svete S & P 500 získal takmer 0,9 percenta a svoj nepretržitý nárast piaty týždeň v rade uzatváral na novom maxime 3 093 bodov. Technológie, ktoré sú tento rok s takmer 28 percentami stále najrýchlejšie rastúcim odvetvím, dokázali získať 1,1 percenta a Nasdaq Composite uzatváral šiesty týždenný nárast v rade na 8 475 bodoch. Užší index Dow Jones Industrial Average získal 1,2 percenta. Paneurópsky index STOXX Europe 600 získal 1,5 percenta a nemecký DAX 30 až takmer 2,1 percenta. Darilo sa aj emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets získal 1,5 percenta.

Dlhopisové trhy

Pesimizmus na trhu s výhľadom spomaľovania globálnej ekonomiky plne podľahol obchodnému optimizmu, čo vyvolalo veľkú rotáciu z štátnych dlhopisov do akcií, ktoré tak zaznamenali prudký odraz svojich výnosových kriviek, keď americký 10-ročný výnos vzrástol nad 1,9 percenta a nemecká desiatka stúpla „až“ k -0,3 percenta. Ešte výraznejší pohyb európskych kriviek smerom nahor limitoval pretrvávajúci slabší stav európskeho hospodárstva a riziko možného zavedenia amerických ciel na európske automobily.

Komoditné trhy

Na trhový vývoj v podobe zníženej averzie k riziku reagovalo oslabovaním zlato, ktorému uškodil aj silnejší dolár a zaznamenalo najväčší týždenný pokles za dva a pol roka. Žltý kov spadol na svoje trojmesačné minimum 1 458,9 dolára. Ešte výraznejšie strácalo striebro, ktoré odpísalo viac ako sedem percent svojej hodnoty. Pokrok v americko-čínskych obchodných rokovaniach pomohol znížiť obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky a dopytu po energii, čo nakoplo cenu ropy. Nárast ceny podporil aj OPEC, ktorý v najbližších piatich rokoch očakáva pokles svojej produkcie. K rastu prispel tiež pokles aktívnych ropných vrtov v USA. Vyššiemu zisku ropy však bránil nárast zásob komodity na americkom trhu minulý týždeň o takmer 8 miliónov barelov. Americká ľahká ropa WTI vzrástla o 1,8 percenta na 57,2 dolára za barel. Severomorský benchmark, ropa Brent, získala 1,3 percenta a vzrástla nad hodnotu 62 dolárov za barel.

Devízové trhy

Dolár počas celého týždňa profitoval z obchodného optimizmu a výraznejšie silnel voči svojim konkurentom. V úzadí sa ocitlo euro, ktoré voči doláru pokleslo na trojtýždňové minimum, keďž situácia v európskej a hlavne v nemeckej ekonomike zostáva na rozdiel od tej americkej aj naďalej neistá. Výrazný pokles nemeckej priemyselnej produkcie v septembri navyše pravdepodobne spečatil pád domácej ekonomiky v treťom kvartáli do recesie. Strácala aj libra, keď Bank of England ponechala svoje úrokové sadzby nezmenené. Výsledok rokovania však naznačil, že centrálna banka je pripravená do budúcna zmeniť postoj a pristúpiť k uvoľneniu svojej menovej politiky.