Akciové trhy

Minulý týždeň rizikové aktíva preklopili svoj vývoj z predchádzajúceho týždňa a udržiavali sa väčšinou v zelených farbách pri posune na nové tohtoročné maximá, keď sa dokázali úspešne vyrovnať s obavami zo spomaľovania globálnej ekonomiky napriek príchodu ďalších zmiešaných makrodát. Investori však veria, že obchodná dohoda medzi Spojenými štátmi a Čínou odstráni neistotu z trhov, čínske stimuly podporia spomaľujúcu sa miestnu ekonomiku, pričom nepriamo pomôžu aj eurozóne, a Fed a ECB nebudú zvyšovať úrokové sadzby dlhšie, ako sa čakalo. Americký index S & P 500 rástol o 2,9 percenta pri raste paneurópskeho indexu STOXX 600 o 2,8 percenta, ktorému brexitová dráma nijako neuškodila, keďže trhy vylučujú tvrdú verziu odchodu Londýna z EÚ. Index rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging Markets si pripísal 2,6-percentný nárast.

Dlhopisové trhy

Na zníženú averziu k riziku pri posune akciových trhov na nové tohtoročné maximá nedokázali adekvátne reagovať dlhopisové výnosy, pričom americká výnosová krivka z dôvodu spomaľovania miestnej inflácie ostala prikovaná na znížených úrovniach, keď sa 10-ročný výnos ponoril pod 2,6-percentnú hladinu. Rastie navyše presvedčenie trhov, že trpezlivosť Fedu pri zvyšovaní sadzieb bude podstatne dlhšia a zvyšovania sadzieb (ak vôbec) obnoví až v závere roka 2020; v zásade to isté platí aj o ECB ohľadne času prvého zvýšenia sadzieb od vypnutia kvantitatívneho uvoľňovania. Konštruktívna nálada na trhoch však priala poklesu rizikových prirážok podnikových dlhopisov či celého emerging sveta.

Komoditné trhy

Fakt, že hlavné svetové centrálne banky nebudú zvyšovať sadzby dlhšie, ako sa očakávalo, spomalenie inflačného tlaku a posun výnosových kriviek nadol pri slabnutí dolára dávali silu zlatu na návrat nad 1300-dolárovú hladinu. Ropa sa podobne ako akciové trhy posunula na nové maximá roka 2019, keď benefitovala z predpokladov zlepšenie makrodát, uzavretia obchodnej dohody USA – Čína, ako aj z poklesu ťažby členmi OPEC a s ním spolupracujúcich krajín pri spomaľovaní tempa rastu ťažby v Spojených štátoch. Severomorský brent pridal za týždeň 2,2 percenta a končil na 67,2 dolára pri 4,4-percentnom raste americkej WTI, ktorá zatvárala na 58,5 dolára.

Devízové trhy

Dolár minulý týždeň stratil takmer percento voči euru a vzájomný výmenný kurz sa posunul nahor nad 113,2 centa. Stála za tým kombinácia optimizmu na trhoch z toho, že dno spomalenia globálnej ekonomiky je za nami, že bude zakopaná sekera obchodnej vojny medzi USA a Čínou a mínusom bolo aj zverejnenie nižších ako očakávaných inflačných čísel z USA za február. Navyše trhy očakávajú zmenu politiky Fedu smerom k priemernému inflačnému cieľovaniu, čo by im malo ešte do väčšej šírky otvoriť dvere pre trpezlivosť pri zvyšovaní sadzieb. Turbulentné obchodovanie prežila britská libra, ktorá bola pre vývoj okolo brexitu ako na hojdačke, pričom to vyzerá tak, že odchod Británie z EÚ sa nateraz odkladá, čo však ešte musí odsúhlasiť Brusel.