Aston Martin zabezpečil dohodu o predaji menšinového podielu v spoločnosti podnikateľovi po tom, čo Stroll poskytol luxusnému britskému výrobcovi financovanie na výrobu nového SUV.

Ako uviedla spoločnosť, konzorcium, ktoré vedie Stroll, zaplatí za 16,7-percentný podiel necelých 240 miliónov dolárov, pričom ďalšia emisia zvýši transakciu o 318 miliónov libier.

Tento krok podľa predstaviteľov Astonu okamžite zlepší likviditu a zníži dlh. „Táto transakcia nasleduje po sklamaní z výkonnosti firmy v roku 2019,“ uviedla automobilka. Stroll sa pripojí k predstavenstvu spoločnosti Aston Martin ako výkonný predseda a nahradí Penny Hughesovú, ktorá odstúpi.

Lawrence Stroll je kanadský investor, ktorý vlastní pretekársky tím formuly jeden a získal podporu vedenia spoločnosti Aston Martin po tom, čo sa konkurenčný záujemca Geely vzdal myšlienky investovať do výrobcu športových automobilov. Prioritou spolumajiteľov je naďalej vývoj a výroba prvého SUV modelu značky, ktorý má automobilke zabezpečiť ziskovosť a vyšší predaj.

Šesťdesiatročný miliardár Lawrence Stroll pôsobí v automobilovej brandži už dlhší čas a prinesie výrobcovi niekoľko výhod. „Prináša so sebou skúsenosti a prístup do svojho tímu formuly jeden,“ uvádzajú predstavitelia spoločnosti.

Spojenie so silným partnerom je pre značku dobrým krokom, hoci toto rozhodnutie vyrušilo viacerých investorov a akcionárov spoločnosti. Trh sa však uberá smerom k fúziám a vytváraniu aliancií, aby prekonali stagnáciu trhu a spomaľovanie automobilového segmentu v najbližších rokoch. Automobilka však uviedla, že nemá záujem o vytváranie veľkých aliancií, ale chce byť samostatným hráčom na poli, podobne ako značka Ferrari.

Značka to v ostatných rokoch skúšala ako stávkou na elektromobilitu, tak aj na iné oblasti podnikania. V roku 2017 avizovala, že v niekoľkých projektoch vymení konskú silu za prémiové bývanie so súkromnými službami. Podobne ako pri autách aj v tomto prípade pôjde o prémiovú ponuku s jedinečnými výhľadmi na oceán a so súkromnými službami.

V spolupráci s developerom G&G Business Development sa Aston Martin zavŕtal takpovediac do zeme v metropole Miami, aby pripravil základy pre 66-podlažnú budovu s apartmánmi. Projekt dodnes dáva do ponuky rôzne typy apartmánov.

Tie by mali dokončiť v roku 2021 a budova Aston Martin Residences bude ponúkať okrem jedinečného dizajnu 391 kondomínií vrátane siedmich penthousov a duplex penthousov. Všetky s vlastnými bazénmi. Ceny sa podľa prvých odhadov budú pohybovať od 600-tisíc do 50 miliónov a prilákajú najmä bohatú klientelu z celého sveta. Samozrejme, ideálne aj klientov značky Aston Martin z automobilového sveta.