Je začiatok 16. storočia a Leonardo da Vinci maľuje portrét Ježiša pre francúzskeho kráľa Ľudovíta XII. Dielo nazvané Salvator Mundi za svojej viac ako päťstoročnej existencie putuje po zbierkach slávnych osobností histórie. Objavuje sa najmä v zbierkach anglických šľachticov. Celé devätnáste storočie o ňom niet zmienky, až sa napokon objaví v roku 1900, keď ho kúpi obchodník a umelecký zberateľ Francis Cook. Autorstvo obrazu v tom čase však nie je jasné, Cookovi potomkovia preto v roku 1958 predajú obraz na aukcii za pár libier.

Odbornej verejnosti nebol obraz dlhé roky známy. Až v roku 2005 sa dostal ku konzorciu umeleckých zberateľov, medzi ktorými bol aj špecialista na starých majstrov Robert Simon. Obraz bol v tom čase vekom veľmi tmavý a ponurý a vyzeral ako kópia, po zreštaurovaní sa však ukázalo, že ide o originál od jedného z najslávnejších umelcov všetkých čias. Salvator Mundi sa tak dostal do londýnskej Národnej galérie a bol vystavený na veľkej výstave o Leonardovi da Vinci. Keď sa po výstave v roku 2013 objavil na aukcii, vydražil ho ruský miliardár Dmitrij Rybolovlev za 127,5 milióna amerických dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/12532/leonardo-da-vinci-salvator-mundi-zdroj-wikimedia.org.jpgzdroj: Wikimedia.org

Tento týždeň sa obraz zapísal do histórie ako najdrahšie dielo predané na aukcii. Aukcia obrazu trvala dlhých 19 minút, na konci sa o dielo preťahovali už iba dvaja kupci zastúpení Alexom Rotterom, globálnym šéfom v Sotheby’s pre súčasné umenie, a Francoisom de Porter, riaditeľom sekcie zameranej na maľby starých majstrov v Christie’s. Obrovský potlesk sa sieňou Rockeffelerovho centra ozval po vydražení diela za 450,3 milióna amerických dolárov. Pôvodný majiteľ obrazu Dmitrij Rybolovlev svoju investíciu, na rozdiel od jarných aukcií, kde diela z jeho zbierky predával pod cenou, niekoľkonásobne znásobil.

Ďalšie dielo v rebríčku najdrahších umeleckých diel predaných na aukcii za touto sumou ďaleko zaostáva. Ide o Picassov obraz Les femmes d’Alger (Version ‘O’) z roku 1955, ktorý bol vydražený za 179,4 milióna amerických dolárov na aukcii v roku 2015. Titul najdrahšieho diela z oblasti starého umenia doteraz držal Peter Paul Rubens a jeho obraz Massacre of the Innocents (1612) predaný za 76,7 milióna amerických dolárov. Uvidíme, ako dlho potrvá prekonať nový rekord.