Akciové trhy

Akciové trhy sa po vianočnej Santa Claus rely dostali v úvode nového roka pod predajný tlak ako v zámorí, tak aj Európe. Stál za tým najmä rýchly posun americkej výnosovej krivky nahor pre rastúce inflačné tlaky a predpoklady rýchlejšieho sprísňovania menovej politiky Fedom. Tieto očakávania boli potvrdené v zápisnici z posledného zasadnutia menového výboru. Kvantitatívne uvoľňovanie by malo byť podľa nej úplne vypnuté už v marci a vzhľadom na silné inflačné tlaky by v tomto mesiaci mohlo prísť aj k prvému z troch avizovaných zvýšení úrokových sadzieb v tomto roku. Pravdepodobnosť takéhoto kroku, s ktorým momentálne trh kalkuluje, je až 88 percent. To, čo najviac zaskočilo investorov, bol fakt, že centrálni bankári naviac diskutovali aj o prípadnej redukcii nafúknutej bilancie Fedu, ktorá by mala prebiehať rýchlejším tempom ako v minulosti. Mínusom pre akcie bol aj vývoj na americkom trhu práce, kde sa síce v decembri zvýšila zamestnanosť o 800-tisíc a nezamestnanosť poklesla pod štyri percentá, mimo poľnohospodárstva sa však podarilo vytvoriť podľa non-farm payrolls reportu len 200-tisíc nových pracovných miest, čo je zhruba o polovicu menej, ako sa predpokladalo, no pri zachovaní dynamického rastu mzdových inflačných tlakov. V obavách z jastrabieho Fedu pri posune výnosovej krivky smerom nahor tak prebiehala rotácia peňazí z rastúcich do hodnotových titulov, čo si odniesli predovšetkým technológie. Celkovo blue chips index Dow Jones odpísal 0,29 percenta, širší index S&P 500 stratil 1,87 percenta a technologický Nasdaq Composite sa prepadol až o 4,53 percenta. V Európe sumárny paneurópsky index STOXX 600 poklesol o 0,32 percenta, pričom regionálne indexy sa udržali ešte v zelenom teritóriu. Nemecký DAX si pripísal 0,4 percenta a britský FTSE 100 až 1,36 percenta.  

Dlhopisové trhy

Na dlhopisovom trhu prudko rástli výnosy bezpečných štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku, keď si trh uvedomil, že vrchol menovej akomodácie majú už finančné trhy za sebou a pri pretrvávajúcich inflačných tlakoch za dobrej kondície trhu práce budú musieť centrálne banky rýchlejšie ukončovať programy nákupu dlhopisov a agresívnejšie zvyšovať úrokové sadzby. Americký 10-ročný benchmark vzrástol o 25 bázických bodov na 1,76 percenta a atakuje maximá z januára 2020. Nemecká desiatka rástla polovičným tempom a už sa pohybuje tesne pod kladnými hodnotami na -0,04 percenta.

Komoditné trhy

Aj napriek zvýšenej rizikovej averzii strácalo zlato, ktoré pod tlakom rastúcich výnosov a posilňujúceho dolára stratilo 1,8 percenta a vrátilo sa pod 1 800-dolárovú hranicu na 1796,5 dolára. Ropa pridala zhruba päť percent a v prípade Brentu sa usadila nad 80 dolármi (81,75 $) a ropa WTI tesne pod touto hranicou (78,9 $), keď OPEC+ podľa očakávania zvyšuje svoju ťažbu len v malých objemoch, pričom dopyt po komodite sa dynamicky oživuje. Komodite pomohol v raste aj ďalší pokles amerických zásob v minulom týždni viac ako o dva milióny barelov, chladnejšie počasie, ktoré trápi Severnú Ameriku, ako aj politické nepokoje v Kazachstane a výpadky ťažby v Ekvádore, Líbyi a Nigérii.

Devízové trhy

S únikom do bezpečia spočiatku na devízovom trhu posilňoval americký dolár, ktorý reagoval hlavne na signály rýchleho ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania Fedu s blížiacim sa zvyšovaním úrokových sadzieb a možným skorým začiatkom redukcie bilancie centrálnej banky. V piatok však o väčšinu ziskov prišiel, keď po sklamaní zo slabého non-farm payrolls reportu z trhu práce zaknihoval najväčší denný pokles za ostatných šesť týždňov. To pomohlo redukovať straty eura, ktorému pomohli aj rastúce inflačné tlaky v eurozóne, kde inflácia vystúpila na päť percent, čo je vôbec najviac od vytvorenia menovej únie, čo bude vytvárať tlak na ECB, aby rýchlejšie ustupovala od mimoriadne akomodatívnej menovej politiky. Vzájomný kurz EUR/USD sa tak ustálil na úrovni 113 centov.