Podľa prvotných správ zo Saudskej Arábie sú už prvé kroky tohto projektu v plnom prúde a prvá rezidenčná oblasť v navrhovanom futuristickom meste získava kontúry. Polbiliónové mega mesto má byť symbolom ambícií korunného princa Mohammeda bin Salmana a predstavovať luxusnú riviéru a metropolu novej Arábie, ktorá bude konkurovať aj Dubaju. Kráľovstvo podľa novej správy plánuje začať s prácami na prvej rezidenčnej časti mesta Neom v prvej štvrtine tohto roka. Oblasť bude mať biele pláže, mierne podnebie a bude predstavovať atraktívne investičné prostredie. Prvá fáza má byť dokončená do roku 2020, uviedla štátna spravodajská agentúra.

Plány boli prezentované už pred vyše rokom, pričom súčasťou tohto veľkého projektu je najmä posilnenie príjmov, ktoré nepochádzajú z ropy a prilákajú do krajiny zahraničné investície s očakávanými návrhmi na transformáciu ekonomiky. Neom má byť financovaný tak zo strany saudskej vlády a jej štátneho investičného fondu Public Investment Fund, ako aj zo strany lokálnych a medzinárodných investorov.

Projekt okrem iného zahŕňa most cez Červené more, ktorý spojí navrhované mesto s Afrikou. Na rozvoj mestskej oblasti, ktorá bude siahať až po Jordánsko a po Egypt, sa vyčlení približne 25-tisíc štvorcových kilometrov. Mesto Neom bude dokončené v prvých fázach v roku 2025, celkovo v roku 2028, uviedli predstavitelia krajiny s tým, že k projektu sa už teraz hlásia mnohí svetoví investori.

Súčasťou celkového konceptu Neomu a projektov na pobreží Červeného mora, ktoré si celkovo vyžiadajú päťsto miliárd dolárov, bude na začiatku aj riviéra s názvom Amaala. Stane sa luxusnou destináciou na severozápadnom pobreží Saudskej Arábie. Cieľom je vytvoriť úplne nový koncept ultraluxusnej turistiky zameranej na wellness, zdravý život a na meditáciu. Nová destinácia bude prirodzeným rozšírením Stredozemného mora a nazýva sa aj Riviérou Stredného východu. Ideou projektu sú more, slnko, životný štýl.

Riviéra má podporiť oblasť cestovného ruchu a stať sa novou turistickou destináciou. Zároveň bude ultraluxusným športovým a wellness projektom, ktorý ponúkne nový prístup k zdraviu a najmodernejšie zdravotnícke zariadenia. Športová časť sa zameria na výkonný tréning a na súťažné športy aj v oblasti jazdeckých pretekov, sokoliarstva, golfu (štyri plnohodnotné golfové ihriská) či adrenalínových dobrodružstiev. Amaala sa stane jednou z najlepších potápačských oblastí na svete a ponúkne množstvo potápačských skúseností s dôrazom na prirodzenú ochranu podmorského prostredia.

Aktuálne sa počíta s celkom ambicióznymi číslami, ktoré hovoria o troch tisíckach hotelových izieb, siedmich stovkách privátnych víl či o dvoch stovkách retailových zariadení. Šéfom projektu je Nicholas Naples. „Projekt Amaala prebudí svetovú predstavivosť tým, že preformuluje súčasný koncept luxusnej turistickej destinácie, najmä pokiaľ ide o wellness, špecializované ošetrenia a o súvisiace rekreačné ponuky,“ uviedol N. Naples.