Už v roku 2019 sa svetový predaj umeleckých diel medziročne znížil o 5 % približne na 64 miliárd dolárov. Čo však bolo podľa výsledkov Art Basel a UBS Global Art Market Report 2020 najvyššie za posledných 10 rokov, bol objem transakcií, ktorý dosiahol 40,5 milióna. Spojené štáty si vlani udržali svoju pozíciu najväčšieho svetového trhu s umením. V roku 2019 predstavovali 44 % podielu na svetovom trhu. Napriek neistote týkajúcej sa brexitu si Spojené kráľovstvo udržalo pozíciu druhého najväčšieho trhu s podielom 20 %, po ňom nasledovala Čína s podielom 18 %. Tento rok sa zatiaľ podľa grafov Mutual Art Číne darí v predajoch a nákupoch umenia najviac. Naopak, USA sa v medziročnom porovnaní prepadli o 83 %, Spojené kráľovstvo o 27 %.

/data/MediaLibrary/articles/17703/trh-s-umenim-2010-2019-zdroj-theartmarket.com.pngZdroj: theartmarket.com

Vlani takmer polovica kupcov a účastníkov prieskumu pre Art Market Report vyskúšala nákup umenia prostredníctvom online platformy. Štyridsať osem percent opýtaných zberateľov uviedlo, že „vždy“ alebo „často“ nakupovali diela online. Z tých potom jedna štvrtina minula viac ako 100 000 dolárov, zatiaľ čo 8 % minulo viac ako 1 milión dolárov, čo je dvojnásobok podielu, ktorý na tejto úrovni zberatelia minuli v roku 2018. Nákupy online sa vplyvom pandémie tento rok ešte akcelerovali, aj keď sumy ani objemy vlaňajším číslam nesiahajú ani po päty. Pre predstavu, v máji bol na aukciách najpredávanejším umelcom na svete Andy Warhol. Jeho diela sa vydražili za celkovú sumu 2,9 milióna dolárov. To je v medziročnom porovnaní o 97,5 % menej. V roku 2019 sa iba v máji predali Warholove diela za 115,5 milióna dolárov. 

/data/MediaLibrary/articles/17703/predaje-andyho-warhola-zdroj-artnet.com.pngZdroj: Artnet.com

Ako už niekoľko rokov po sebe, aj vlani zostali umelecké veľtrhy ústrednou súčasťou svetového trhu s umením. V roku 2019 dosiahli celkové predaje na veľtrhoch s umením 16,6 miliardy dolárov, to predstavovalo 45 % z celkovej hodnoty tržby svetových predajcov umenia. Tento rok sa najväčšie umelecké veľtrhy zrušili alebo sa uskutočnili vo virtuálnom priestore. Medzi najaktívnejšie z nich patrí veľtrh Art Basel, ktorý svoju ázijskú verziu v Hongkongu aj svoju európsku verziu vo Švajčiarsku preniesol na internet a ponúkol tak najslávnejším galériám sveta možnosť predstaviť svoje diela svetu zberateľov na diaľku. Najdrahšie dielo, ktoré sa na tohtoročnom Art Basel veľtrhu predalo, bola plastika od Jeffa Koonsa s názvom Balloon Venus Lespugue (2013–19) za 8 miliónov dolárov, čo patrí v oblasti online predajov k rekordným. Najdrahšou predanou maľbou na veľtrhu sa stal nový obraz s názvom The Press of Democracy (2020) od Marka Bradforda za 5 miliónov dolárov. V komparácii s vlaňajším rokom, ktorý prebiehal offline, je to však stále málo. Minulý rok v Bazileji patril k najdrahším predaným dielam na veľtrhu obraz Versammlung (1966) od Gerharda Richtera, za ktorý anonymný kupec zaplatil 20 miliónov dolárov. Uvidíme teda, čo prinesie jeseň a ďalšie roky. Či sa trh s umením naučí fungovať aj online, alebo sa vráti do svojich zabehnutých koľají.

Jeff Koons - Balloon Venus Lespugue

/data/MediaLibrary/articles/17703/jeff-koons-balloon-venus-lespugue-zdroj-artsy.net-.jpegZdroj: Artsy.net

Mark Bradford - The Press of Democracy 

/data/MediaLibrary/articles/17703/mark-bradford-the-press-of-democracy-zdroj-hauserwirth.com.jpgZdroj: Hauserwirth.com