Beeple/data/MediaLibrary/articles/19282/beeple-zdroj-nytimes.com.jpgZdroj: Nytimes.com

NFT, takzvané non-fugible tokeny (v preklade „nezastupiteľné tokeny“), utvárajú novú podobu digitalizovaných zberateľských artiklov, tvoria úplne unikátne individualizované exempláre. Čo to znamená? Zatiaľ čo napríklad jedno euro alebo jeden bitcoin môžete ľubovoľne vymeniť za iné euro či virtuálnu menu a budú mať rovnakú hodnotu aj funkciu, v prípade tzv. nifties ide naozaj iba o jednu digitálnu verziu, ktorá nejde ľubovoľne vymeniť. Vaše meno ako majiteľa je nesfalšovateľne zapísané v blockchaine (najčastejšie v rámci Etherea) a vy sa tak nemusíte báť, že by sa niekde na svete predávali jeho neautorizované kópie.

Najčastejšie sa zberateľské NFT tvoria v rámci umenia. Nemusí však ísť len o výtvarné digitálne „produkty“, ale napríklad aj o hudbu či text. Najlepšie sa však stále predávajú vizuálne podoby nifties. Náznaky tohto rastúceho fenoménu sa začali už spoločne s veľkým boomom kryptomien v roku 2017, keď sa na platforme blockchain objavili tzv. CryptoKitties – virtuálne mačičky. Pamätáte sa na Tamagoči? Na podobnom princípe fungovali aj tieto digitálne animované zvieratká, ktoré ste si mohli kúpiť prostredníctvom kryptomien a potom sa o ne starostlivo starať. Medzi najdrahšie z kryptomačiatok patrí Dragon, za ktorého jeho majiteľ zaplatil 170-tisíc dolárov. 

Do širšieho povedomia verejnosti sa však NFT dostali až začiatkom marca tohto roku nepriamo vďaka Banksymu. Jeho dielo Morons (2006) skupina nadšencov do kryptomien s názvom Injective Protokol zakúpila za necelých stotisíc dolárov, aby ho následne zdigitalizovala, spálila na popol a jeho jedinú originálnu virtuálnu podobu ponúkla svetu na predaj ako NFT. A ten po ňom skočil. Digitálna verzia obrazu odkazujúceho na aukčný predaj Van Goghových Slnečníc v roku 1987 za 40 miliónov dolárov s nadpisom „I can’t believe you morons actually buy this sh*t.“(„Nemôžem uveriť, že si to vy hlupáci skutočne kúpite.“) sa ako nifties predala za 382-tisíc dolárov, respektíve 228,69 ETH.

Banksy/data/MediaLibrary/articles/19282/banksy-original-zdroj-opensea.io.jpgZdroj: opensea.io

 Banksy
/data/MediaLibrary/articles/19282/banksy-nft-zdroj-dazeddigital.com.jpgZdroj: Dazeddigital.com

V prvej polovici marca NFT vzbudili znovu rozruch, keď jeho predaju dala šancu aj jedna z najväčších aukčných siení sveta. Christie´s do svojej online aukčnej ponuky zahrnula NFT koláž vytvorenú umelcom Mikom Winkelmannom alias Beeple s názvom Everydays – The First 5000 Days. Súhrnné dielo začalo vznikať pred viac ako trinástimi rokmi, keď sa umelec zaviazal vytvoriť každý deň digitálny obrázok reflektujúci spoločnosť posadnutú technológiami a strachom z nich. Päťtisíc umeleckých diel, ktoré odvtedy vznikli, sa objavilo na online platforme Christie´s 25. februára s otváracou sumou 100 dolárov. Netrvalo dlho a suma sa vyšplhala na prihodenia v hodnote 1 milióna dolárov, ktoré sa postupne zvyšovali až na 9 miliónov dolárov v deň pred ukončením aukcie. Čo však asi nikto nečakal, bola situácia, ktorú priniesol posledný deň, resp. posledné minúty aukcie, kde sa prihodenia pohybovali v 10- až 15-miliónových sumách. Webovú stránku spoločnosti Christie’s počas posledných minút aukcie sledovalo 22 miliónov návštevníkov. Napokon sa cena za Beepleho niftie vyšplhala na 69 346 250 amerických dolárov. Umelec, ktorý ešte do nedávnej minulosti predával tlač svojich digitálnych prác najdrahšie za 100 dolárov, sa tak zaradil k najdrahším súčasným umelcom na svete – Davidovi Hockneymu a Jeffovi Koonsovi. 

Moji klienti nad 40 rokov si mysleli, že ide buď o tulipány, alebo o cisárove nové šaty,“uviedol právny zástupca Thomas Danziger (pozn. tulipánom je v tomto prípade myslená tzv. tulip mánia, ktorá sa v angloamerickom prostredí metaforicky používa na označenie akejkoľvek veľkej ekonomickej bubliny, keď sa ceny aktív líšia od skutočných hodnôt).„Ale mladší klienti veria, že v tomto prípade ide o ďalšieho da Vinciho alebo ešte o viac. Ľudia zbierajú umenie svojej doby. A to sa môže v spätnom zrkadle ukázať ako najlepšia vec od krájania chleba,“ dodal Danzinger.

Väčšina uchádzačov o dielo, a to približne 58 percent, boli podľa aukčnej siene práve mileniáli, zástupcovia tzv. generácie X tvorili 33 percent, účastníkov generácie Z bolo len 6 percent a najmenej bolo tzv. Boomerov, dovtedy najtradičnejších účastníkov trhu, tí tvorili len 3 percentá. Jedna vec ich však spájala, takmer všetci, a to 91 percent z nich, boli novými kupcami spoločnosti Christie’s. 

A ako sa vôbec dielo Beepleho dostalo do Christie´s? V rámci NFT predajov sa objavila jeho tvorba až v posledných mesiacoch, kde sa jeho diela pohybovali v tisícových sumách a postupne rástli na hodnote. Zberateľ digitálneho umenia Pablo Rodriguez-Fraile si napríklad kúpil dielo Beepla s názvom Crossroads za 66 666 dolárov a len o štyri mesiace neskôr ho predal stokrát drahšie. S týmito výsledkami potom mohol Beeple ponúknuť súbor svojej digitálnej tvorby aukčnému domu. „Ukázal nám túto koláž, v tej chvíli prišiel heuréka moment a ja som vedel, že pôjde o nesmierne dôležitý predaj,“ uviedol k okolnostiam zaradenia diela do aukcie Noah Davis, špecialista na povojnové a súčasné umenie v spoločnosti Christie’s. „Bol to monumentálny a indikatívny príklad toho, čo sa môže stať NFT,“ dodal Davis. 

Zberateľ Rodriguez-Fraile rastúcu predajnú cenudiela Mika Winkelmanna alias Beeple považuje za spôsob, ako verejnosti dokázať, že na tejto technológii skutočne záleží. „Dôvod, prečo som vtedy predaj uskutočnil, nebol v žiadnom prípade o peniazoch,“ uviedol Rodriguez-Fraile. „Naozaj som si myslel, že ide o ten pravý katalyzátor, ktorý signalizuje potvrdenie toho, čo sa aktuálne deje na trhu.“ A vyzerá to, že trafil do čierneho. To potvrdzuje aj Noah Davis z Christie´s, ktorý verí v budúcnosť tejto kategórie a má v nej veľké plány, aj keď pritom uznáva: „Ako arbitri ponúkaných diel máme viac zodpovednosti, ako sme kedy mali v ktorejkoľvek zberateľskej kategórii predtým.“ 

Rodriguez-Fraile k tomu dodáva: „Som si istý, že to nie je iba humbug. Je to katalyzátor celej generácie.“ A aktuálna situácia na poli umenia napovedá tomu, že má pravdu. Slávni umelci ako napríklad Takashi Murakami pripravujú vstup svojej tvorby na pole nifties, Christie´s uviedla, že v máji v rámci svojej večernej aukcie ponúkne postavičky digitálnych NFT „cryptopunkerov“... Ale o tom zase niekedy nabudúce.