Minulý mesiac totiž vo Veľkom jablku otvorili dlho očakávaný dizajnérsky projekt s názvom Vessel. Architektonicky jedinečné schody môžu Slovákom pripomínať čoraz obľúbenejšie domáce chodníky v korunách stromov, ale uprostred metropoly ide skutočne o jedinečný počin.

Dvestomiliónový projekt rástol niekoľko rokov uprostred prístavnej lokality Hudson Yards na Manhattane a určil novú podobu modernej metropoly, ktorá už nemyslí len na presklené kvádrové budovy. Novinka s určitosťou zaboduje a pritiahne v priebehu rokov nielen množstvo turistov, ale aj domácich.

/data/MediaLibrary/articles/15209/40476759773-4c3e0cf9b3-k.jpgzdroj: Heatherwick.com

Schodisko pripomínajúce nekončiaci sa labyrint schodov, úľ či poschodia mraveniska zároveň má vypovedať najmä o architektúre a o súčasných stavebných možnostiach. Atrakcia vzbudila záujem verejnosti už pred šiestimi rokmi, keď na projekte začalo pracovať architektonické štúdio Heatherwick. Hoci Vessel prešiel niekoľkými úpravami pri samotnom návrhu, výsledok s galvanizovaným povrchom pri otvorení v polovici marca očaril tisícky ľudí. Už v prvý deň k vrcholu celého schodiska s dĺžkou necelej míle vyšliapali dva a pol tisíca schodov.

Prvé kusy diela boli položené ešte v apríli roku 2017, štyri roky potom, čo architekt Thomas Heatherwick prišiel s ideou schodov do newyorského neba. Ešte v to leto Heatherwick odletel z Londýna, aby skontroloval priebeh výstavby projektu s takmer chlapčenským nadšením. „Dovtedy som ho videl na počítači a zrazu som stál pod jeho realitou. Bolo to pre mňa najväčšie vzrušenie v živote,“ uviedol vtedy Th. Heatherwick.

/data/MediaLibrary/articles/15209/46740762264-49bfaab6e9-k.jpgzdroj: Heatherwick.com

Pre obyvateľov New Yorku však ide iba o začiatok výstavby dlho očakávanej modernej, umeleckej, reštauračnej a rezidenčnej štvrti známej ako Hudson Yards. Mesto do tejto miliardovej lokality už roky vkladá veľké úsilie, má byť novým centrom metropoly. Vessel sa už teraz stáva jej symbolom. Hudson Yards by mali dokončiť so všetkými rozbehnutými inštaláciami do roku 2026. Celkovo tak premena tejto štvrte potrvá 18 rokov.