Akciové trhy

V priebehu celého týždňa závisel vývoj na akciových trhoch od zmeny sentimentu okolo protekcionizmu v zahraničnom obchode. Vo všeobecnosti pretrvávalo zvýšené napätie, ktoré trhy diskontovali do cien a boli pod tlakom, keďže rast obchodných bariér by sa mohol pretaviť do zvoľnenia tempa rastu svetovej ekonomiky, čo by malo negatívny vplyv aj na ziskovosť firiem. Takéto prostredie úplne zatienilo robustné firemné fundamenty, ako aj silné finančné zdravie spotrebiteľov. Výsledkom bol pokles širokého amerického indexu S & P 500 o 1,3 percenta pri rovnako vysokej strate širokého paneurópskeho indexu Stoxx 600 Europe. Index akcií vyspelého sveta MSCI Developed World klesol o 1,2 percenta pri opätovne vyššej strate indexu mapujúceho akcie rozvíjajúceho sa sveta MSCI Emerging World, ktorý sa oslabil o 1,7 percenta.

Dlhopisové trhy

Zvýšená averzia k riziku prameniaca z neistôt okolo obchodnej vojny tlačila nahor ceny, a teda nadol výnosy, bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Spojených štátov či Nemecka a rozširovala rizikové prirážky ostatných segmentov dlhopisového trhu. Ekonomické fundamenty v podobe svižného ekonomického rastu, inflácie Fedu a aj ECB na cieľových úrovniach pri silnom trhu práce a pri rastúcich mzdách a solídnej spotrebe domácností boli viac-menej zatienené. Desaťročný nemecký výnos tak klesol o štyri bázické body na 0,30 percenta pri rovnako veľkom poklese 10-ročného amerického dlhopisu na 2,86 percenta. Pod tlakom boli opätovne dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov, ktoré okrem obchodnej vojny ťažil aj relatívne silný dolár a očakávanie zvyšovania sadzieb Fedom.

Komoditné trhy

Napriek poklesu akciových trhov a výnosov na dlhopisových trhoch zlato nerástlo a nepotvrdilo status bezpečného prístavu. Žltý kov sa pohybuje v blízkosti šesťmesačného dna, keď sa obchodníci pozicionujú do scenára ďalšieho graduálneho zvyšovania sadzieb Fedom a ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania ECB pri pomerne silnom dolári. Ropa pomerne prudko rástla, keď si trh myslí, že zvýšenie produkcie členmi OPEC nie je dostatočné na vyrovnanie dopytu a ponuky na trhu. Rast cien podporil aj americký prezident Donald Trump, ktorý vyzval na úplné zastavenie nákupu iránskej ropy do novembra, pokiaľ subjekty nechcú čeliť sankciám. V minulosti však platilo, že USA nesankcionovali podniky ani štáty, ak zredukovali objem nakupovanej ropy o 20 až 30 percent. Podporu rastu cien poskytli aj výpadky jej ťažby v Líbyi a Kanade, ako aj ďalší pokles venezuelskej ťažby. Americký benchmark WTI vzrástol v minulom týždni o 8,1 percenta na 74,2amerického dolára za barel, keď pomohol aj výrazný pokles americký zásob, znižujúc náskok severomorského Brentu, ktorý si pripísal 5,2 percenta na 79,4amerického dolára za barel.

Devízové trhy

Kurz eura sa minulý týždeň vyvíjal ako na „húsenkovej“ dráhe. V jeho úvode sa posilnil voči americkému doláru až nad 117 centov, keď na trhoch pokračoval dozvuk zverejnenia lepších ako očakávaných predstihových indexov PMI v eurozóne za jún, ktoré zahnali obavy zo spomaľovania rastu jej ekonomiky. V nasledujúcich dňoch však odovzdalo všetok zisk a kleslo až pod 115,5 centa, keď sa k slovu prihlásila opäť silnejším hlasom politická kríza v Nemecku pre rozdielnosť názorov vládnych partnerov CDU a CSU na migračnú otázku. Koaličný partner CSU totiž požadoval opatrenia, ktoré by podľa kancelárky Angely Merkelovej vyvolávali nezhody medzi členskými krajinami EÚ. V samotnom závere týždňa však euro vymazalo všetky straty a končilo tesne pod úrovňou 117 centov, keď sa členské krajiny EÚ na samite pomerne prekvapujúco dohodli ohľadne migrácie a trhy dúfali, že by to mohlo utíšiť aj vnútropolitickú krízu v Nemecku.