Akciové trhy

Na akciových burzách ustúpila v minulom týždni predtým dominujúca averzia k riziku, ktorá pramenila z otáznikov okolo daňovej reformy v Spojených štátoch, z obáv z vysokých valuácií akcií pri očakávaní rastu úrokových sadzieb a z iracionálnej hojnosti, keď trhy akoby podceňovali možné riziká. Do centra pozornosti sa opäť dostal pozitivizmus pri očakávaní pokračovania dynamického rastu svetovej ekonomiky a zisku firiem, pričom investori nevidia na obzore žiadne veľké mraky. Tie by nemali hroziť ani od centrálnych bánk, keďže odoberanie menovej akomodácie by malo byť len veľmi pozvoľné a nemalo by zhoršiť finančné podmienky ani sentiment na trhoch vzhľadom na stále lenivý inflačný tlak a holubičí slovník zo zverejnených zápisníc ECB a Fedu. Výsledkom takéhoto mentálneho nastavenia trhov bol posun amerických indexov na historické maximá, pričom sa darilo aj Európe. Celkovo na týždennej báze bluechipsový americký index Dow Jones pridal 0,9 percenta pri rovnakom raste širokého indexu S & P 500 a 1,6-percentom raste technologického indexu Nasdaq Composite. Bluechipsový paneurópsky index Euro Stoxx 50 sa posilnil o jedno percento, pričom nemecký index DAX 30 rástol o 0,5 percenta a francúzsky index CAC 40 končil v pluse 1,3 percenta.

Dlhopisové trhy

Napriek zlepšeniu sentimentu na trhoch ceny bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Nemecka či Spojených štátov za uplynulý týždeň neklesli a len prešľapovali na mieste. Nedáva to veľmi zmysel pri solídnom raste akciových trhov, pri nádeji, že daňová reforma v USA by mohla byť schválená do Vianoc, či pri rysujúcej sa nemeckej vláde CDU/CSU a SPD. Čiastočne to však možno vysvetliť tým, že trhy očakávajú pokračovanie len pozvoľného rastu inflácie, a teda len pozvoľného tempa normalizácie menových politík. Koniec koncov zverejnené zápisnice Fedu aj ECB mali jasný holubičí nádych. Centrálni bankári vo Fede sa začínajú viac obávať, či terajšie pomalé tempo rastu cien nebude len prechodným javom. Navyše v ECB panuje nejednota ohľadne stanovenia presného termínu konca kvantitatívneho uvoľňovania. 10-ročný americký výnos tak ostal na úrovni 2,34 percenta a nemecká „desina“ na hladine 0,36 percenta.

Komoditné trhy

Zlato zaznamenávalo najmä zo začiatku minulého týždňa pomerne vysokú volatilitu, keď investori po víkende prehodnocovali ukončenie rozhovorov o podobe novej nemeckej vlády. Špekulácie o predčasných voľbách ukončilo až potvrdenie najväčšej opozičnej strany Sociálnych demokratov na čele s Martinom Schulzom o pristúpení na rokovania o podpore vláde Angely Merkelovej a jej CDU/CSU. Smerovanie zlata okrem politického rizika diktovala aj sila amerického dolára, v ktorom je táto komodita denominovaná, ako aj zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu Americkej centrálnej banky. Zápisnica totiž odhalila otázniky ohľadom inflácie a od nej sa odvíjajúcej monetárnej politiky na budúci rok medzi americkými centrálnymi bankármi. Zlato nakoniec týždeň ukončilo so stratou 0,4 percenta na 1 289 amerických dolároch za trójsku uncu. Ropa si, naopak, pripisovala zisk takmer celý týždeň, keď obchodníci optimisticky očakávali zasadnutie krajín OPEC a predĺženie obmedzenej produkcie v posledný novembrový deň. Pred víkendom sa dokonca objavili špekulácie, že Saudská Arábia a Rusko sa ako dvaja najväčší producenti obmedzujúci svoju produkciu dohodli na koncepte predĺženia zníženej produkcie, o ktorej budú rokovať spolu s ostatnými členmi OPEC a so zvyškom zúčastnených krajín. Optimizmu obchodníkov okrem špekulovania o postupe OPEC a Ruska pomohlo aj zníženie amerických zásob ropy, ako aj výrazne nižší ako očakávaný rast zásob palív. Americký benchmark WTI tak s rastom 4,2 percenta na 59 dolárov znížil náskok severomorského Brentu, ktorý si pripísal 1,82 percenta a vzrástol na 64 amerických dolárov za barel ropy.

Devízové trhy

Dolár vstúpil do minulého týždňa so solídnym posilnením voči košu hlavných svetových mien po predchádzajúcom stratovom týždni. Voči euru mu začiatkom týždňa pomohla aj neistota ohľadom formovania novej nemeckej vlády. Sentiment sa však otočil po zverejnení zápisnice z posledného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu, ktorá poukázala na neistotu centrálnych bankárov pri udržateľnosti rastu inflácie tesne pod cieľovou dvojpercentnou hranicou. Obchodníci síce počítajú s decembrovým zvýšením, no zverejnenie vrhá tieň neistoty na smerovanie monetárnej politiky na budúci rok, v ktorom sa očakáva spomalenie tempa rastu inflácie. Okrem toho investori nedostali žiadne nové správy ohľadom daňovej reformy, ktorú by zákonodarcovia vo Washingtone chceli stihnúť prijať ešte pred Vianocami. Pred víkendom ešte euru výrazne pomohli vyjadrenia predstaviteľov Sociálnych demokratov, druhej najsilnejšej strany v Nemecku, že napriek predošlému nesúhlasu sú ochotní rokovať o podpore vláde Angely Merkelovej. Euro tak v minulom týždni voči americkému doláru zosilnelo o 1,2 percenta a menový pár sa obchodoval za viac ako 119 dolárových centov.