Akciové trhy

Americké akciové trhy klesajú už druhý týždeň po sebe, keď sú pre ne príťažou rastúce inflačné tlaky, ktoré sa budú v nasledujúcich mesiacoch pri oživovaní ekonomiky aj jej otváraní po koronalockdownoch pri narušených dodávateľsko-odberateľských reťazcoch ešte zintenzívňovať. Bude tak rásť nervozita investorov z toho, či sú naozaj iba dočasnými, ako tvrdia centrálne banky na čele s Fedom. To bude zároveň vyvolávať špekulácie o pomerne skorej redukcii kvantitatívneho uvoľňovania a posune dlhopisových výnosov nahor s priamym dopadom na nižšie ocenenia. Široký index S&P 500 klesol o 0,4 percenta. Európske akcie dokázali zatvoriť minulý týždeň v slabých ziskoch, keď paneurópsky STOXX 600 pridal 0,4 percenta, k čomu im pomohol prílev solídnych makrodát hovoriacich o akcelerácii rastu kontinentu.

Dlhopisové trhy

Fed v zápisnici zo svojho posledného zasadnutia naznačil, že ak sa bude ekonomika rapídne zlepšovať, mohol by otvoriť diskusiu okolo spomalenia mesačného tempa nákupu aktív. Americká výnosová krivka na to reagovala posunom nahor, no neudržala ho, keď trhoví hráči predsa len nepredpokladajú, že by tento krok mal byť už za rohom. 10-ročný americký výnos zatváral na konci týždňa na 1,62 percenta zhruba o sedem bázických bodov nižšie ako za predchádzajúcich päť obchodných dní. Nemecký 10-ročný výnos sa držal na dvojročných maximách tesne pod -0,1 percentom vďaka kombinácii odrazu inflácie a signálov oživovania ekonomického rastu. Za zmienku stojí, že nemecká Bundesbanka varovala, že inflácia môže v tomto roku v krajine dočasne vyskočiť až k štyrom percentám! Zvýšená nervozita na trhoch sa pretavila do mierneho poklesu cien podnikových dlhopisov vrátane tých v investičnom pásme.

Komoditné trhy

Zlato sa priblížilo s trojpercentným rastom k méte 1 900 dolárov na najvyššie úrovne od januára, keď rástlo už tretí týždeň v poradí. Stojí za tým kombinácia poklesu reálnych dlhopisových výnosov pri rastúcej inflácii a oslabujúceho sa dolára, ktorá prevážila nad zlepšujúcim sa globálnym makroobrazom. Žltému kovu ako tradičnému bezpečnému prístavu pomohli aj veľké otrasy na kryptomenových trhoch. Ropa na týždennej báze klesala pri 0,5-percentnej strate benchmarku Brent pod 67-dolárovú hladinu pri 2,5-percentnom poklese texaskej ropy WTI pod 64 dolárov, keď trh začal zaceňovanie možnej dohody okolo iránskeho jadrového programu, ktorá by znamenala zrušenie sankcií a viac iránskej ropy na svetových trhoch. Mínusom pre komoditu bol aj stále neskrotený koronavírus v Indii.

Devízové trhy

Ako na hojdačke sa vyvíjal dolár, ktorý spočiatku oslabil voči košu svetových mien až k februárovým minimám, pričom vzájomný výmenný kurz voči euru prekročil métu 122 dolárových centov. Stálo za tým zlepšovanie prospektov ekonomického rastu mimoamerických regiónov, a teda pokles amerického rastového diferenciálu. V stredu však americká mena začala mazať straty pre vidinu možného skoršieho utiahnutia kvantitatívneho uvoľňovania Fedu po zverejnení zápisnice z jeho ostatného zasadnutia. Na záver týždňa však s nárastom rizikového apetítu všetky zisky odovzdal.