Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy v predchádzajúcom týždni rástli, keď profitovali z kombinácie viacerých faktorov. Po prvé z nižších ako očakávaných škôd po hurikáne Irma. Po druhé z opadnutia napätia okolo Severnej Kórey, kde nateraz trhoví hráči neveria, že by mohlo prísť k otvorenému vojenskému konfliktu. Po tretie zo slov amerického ministra financií Stevena Mnuchina o tom, že daňová reforma by mohla byť prijatá do konca roka a mohla by platiť spätne od začiatku januára. Navyše vo všeobecnosti možno konštatovať, že globálnej ekonomike sa darí, keďže rastie najrýchlejším tempom za ostatných sedem rokov, inflácia sa oživuje len pozvoľne a zisk firiem rastie. Vytvára to tak zlatovlasé prostredie nízkej averzie k riziku, ktoré praje akciovým trhom. Aj preto sa americký index S & P 500 posunul prvýkrát v histórii nad hladinu 2 500 bodov, keď si za týždeň polepšil o 1,6 percenta pri raste bluechipsového indexu Dow Jones o 2,2 percenta a technologického indexu Nasdaq Composite o 1,4 percenta. Európsky bluechipsový index Euro Stoxx 50 si polepšil o dve percentá pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 1,8 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 o dve percentá. Britský index FTSE 100 poklesol o 2,2 percenta v reakcii na výrazné posilnenie britskej libry.

Dlhopisové trhy

Výrazný pokles averzie k riziku na trhoch, keď opadlo napätie zo Severnej Kórey, ako aj z nervozita z hurikánov v Spojených štátoch a navyše obchodníkom svitá nádej, že Biely dom by mohol vedieť s Kongresom spolupracovať, znamenal odraz výnosov štátnych dlhopisov. Plusom boli aj prvé náznaky, že inflácia v Spojených štátoch by nemala byť trvalo priklincovaná na nízkych úrovniach, čo by mohlo znamenať, že Fed by mohol do konca roka ešte raz zvýšiť sadzby o 25 bázických bodov. A trhy vo všeobecnosti by mohli začať opätovne započítavať vyššie tempo sprísňovania menovej politiky. Výsledkom bol rast 10-ročného amerického výnosu o 15 bázických bodov na 2,2 percenta a nemeckého 10-ročného výnosu o 12 bodov na 0,43 percenta. Ešte výraznejšie rástli výnosy 10-ročného britského dlhopisu – až o 30 bodov na 1,3 percenta v reakcii na jastrabí slovník Bank of England, ktorá naznačila možnosť zvyšovania sadzieb v nasledujúcich mesiacoch.

Komoditné trhy

Zlato sa v ostatnom týždni stiahlo z takmer ročných maxím, keď sa na trhy vrátila zdanlivo bezbrehá pozitívna nálada. Investori navyše očakávajú redukciu monetárnej akomodácie zo strany najväčších centrálnych bánk. Žltý kov poklesol o necelé dve percentá a jeho cena sa dostala tesne nad 1 320 amerických dolárov za trójsku uncu. Ropa pripisovala výrazný zisk, keď trhy započítavali zvýšenie dopytu pri obnovenej činnosti amerických rafinérií, ktoré boli vyradené hurikánom Harvey. Cenu poslali nahor aj predpovede vyššieho dopytu Medzinárodnou energetickou agentúrou a členmi OPEC ako aj očakávanie, že OPEC a jeho partneri by mohli  predĺžiť dohody o znížení ťažby, ktorej platnosť vyprší v marci budúceho roku. Cena ropy tak zaznamenala najvyšší týždenný rast od konca júla. Americký benchmark WTI si pripísal 5,1 percenta a zatváral tesne pod 50-dolárovou hranicou. Severomorská ropa Brent rástla o 3,4 percenta na 55,6 dolára.

Devízové trhy

Americký dolár zaznamenal 0,6-percentné posilnenie voči košu hlavných svetovým mien, čo bol najväčší týždenný zisk v tomto roku. Stál za tým odraz augustovej inflácie v Spojených štátoch, ako aj fakt, že politický pat vo Washingtone by nemusel byť až taký katastrofálny a Biely dom by predsa len vedel spolupracovať s Kongresom na rôznych zákonoch vrátane novej daňovej legislatívy. Dolár voči euru tak klesol o 0,8 percenta pod 120 dolárových centov. Výrazné posilnenie zaznamenala britská libra, keď Bank of England naznačila možnosť zvýšiť sadzby v nasledujúcich mesiacoch.