Trevor Paglen, americký umelec a geograf, sa vo svojej práci zaoberá masovým sledovaním verejnosti pomocou technológií a tiež zhromažďovaním údajov a nakladaním s takzvanými „big data“. Tento rok si Paglen predsavzal posunúť svoje pôsobenie ešte ďalej. Na jeseň chce do vesmíru vypustiť svoje dielo vo forme reflexného, nefunkčného satelitu.

Takéto orbitálne umelecké dielo má motivovať divákov, aby prehodnotili ich pohľad na ľudstvo a na jeho miesto v kozme. Skupina astronómov však vyjadrila obavy, že takéto reflexné orbitálne umenie môže spôsobiť svetelné znečistenie, ktoré by mohlo zasahovať do dôležitých astronomických pozorovaní.

Umelecký satelit Orbital Reflector vznikal 10 rokov pod odborným dohľadom leteckej spoločnosti Global Western a s podporou múzea umenia Reno v Nevade. Projektu pomohla vlani aj verejnosť prostredníctvom crowdfundingovej platformy Kickstarter. Na konte pre dotáciu Paglenovho mimozemského nápadu sa nazbieralo 76 000 dolárov. Celý projekt vyšiel dovedna na 1,3 milióna amerických dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/13983/trevor-paglen-orbital-reflector-zdroj-kickstarter.jpgzdroj: Kickstarter

Cesta Orbital Reflectora by sa mala začať v polovici novembra na leteckej základni Vandenberg v Kalifornii. Zem by mal satelit opustiť na palube rakety SpaceX Falcon 9.

Sto stôp dlhý polyetylénový balónik s diamantovým povlakom, ktorý je potiahnutý oxidom titaničitým, bude ukotvený v CubeSat, v jednom z približne 70 satelitov v rakete. Len čo dosiahne svoju obežnú dráhu okolo 360 míľ nad zemským povrchom, obal na báze oxidu uhličitého umelecké dielo nafúkne a ono tak bude môcť lepšie odrážať slnečné lúče späť na Zem.

„Akékoľvek porušenie by malo byť v najlepšom prípade minimálne,“ uisťuje verejnosť Amanda Horn, riaditeľka komunikácie v Nevadskom múzeu umenia. Podľa popisu Amandy Horn bude dielo Trevora Paglena vyzerať na oblohe podobne ako jasná hviezda, na akú sme zvyknutí v súhvezdí Veľký voz. Orbital Reflector má dĺžku asi ako dva autobusy a  na obežnej dráhe sa bude pohybovať veľmi rýchlo. Celú dráhu zvládne obehnúť za 94 minút. Vo vesmíre bude dielo 3 mesiace kým nezhorí v atmosfére. Podľa Amandy Horn tak ide o akési „romantické gesto“. „Je to land art na nebi,“ popisuje Paglenov projekt. 

Práve preto, že dielo nemá žiadny vedecký účel, stalo sa kritikou astronómov a vedcov. Druhý problém, ktorý astronómovia na tomto experimente vidia, je to, že odlesky môžu zamedziť kvalitné vedecké pozorovanie oblohy.

„Čo je na tomto satelite obzvlášť nepríjemné, je to, že je navrhnutý tak, aby bol iba vizuálne atraktívny a nemá žiadny inýúčel,“ povedal Jonathan McDowell, astrofyzik z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, a dodáva, „je to vesmírny ekvivalent toho, keď niekto umiestni neónový reklamný bilbord hneď vedľa okna spálne.“

/data/MediaLibrary/articles/13983/trevor-paglen-orbital-reflector-02-zdroj-kickstarter.jpgzdroj: Kickstarter

Na tieto výčitky však Paglen reaguje nasledovne. „Chápem, že sa niektorí ľudia môžu cítiť neurčito morálne urazení projektom," priznal sa v rámci konverzácie s artnet News. Vzápätí sa však spýta: „Ako konkrétne môže Orbital Reflector zasiahnuť do práce astronóma? Sú v skutočnosti optické pozorovania astronómov robené pomocou teleskopov? Preto majú vedci obavy zo satelitov, ktoré sa môžu pohybovať v zornom poli teleskopu?“ Bolo by trochu ťažké uveriť, že odpovede „áno“ na tieto otázky sú úprimné. Obraz astronóma, ktorý pozerá cez ďalekohľad na oblohu, aby robil „vedu“, je v súčasnosti dosť anachronický. Je nanajvýš nepravdepodobné, že sa Orbital Reflector bude pohybovať práve uprostred zorného uhla teleskopu v rámci dôležitého pozorovania a tým pozorovanie zničí. K tomu Paglen dodáva, že jeho projekt, naopak, k vedeckému skúmaniu prispieva. „Preto, lebo Orbital Reflector je vysokoobjemový, nízkohmotný objekt, predstavuje fantastickú a jedinečnú príležitosť študovať také javy, akými sú tlak slnečného žiarenia alebo účinky vesmírneho počasia na družice.“

Zároveň sa Paglen pýta: „Prečo sme urazení sochou v priestore, ale naurážajú nás zariadenia na zacielenie nukleárnych zbraní, alebo zariadenia na hromadné sledovanie ľudí, alebo satelity s jadrovými motormi, ktoré majú potenciál spadnúť na Zem a rozptýliť rádioaktívny odpad po celej planéte?“

„Myslím, že jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môže umenie urobiť, je dať vám dôvod, aby ste sa na niečo pozreli,“ povedal Paglen vo videu v rámci predstavenia projektu na Kickstarteri. „Chystám sa vytvoriť dôvod, aby ste sa pozreli na oblohu a premýšľali o tom, na čo sa vlastne pozeráte.“

Viac o projekte si môžete prečítať na webovej stránke Orbital Reflector.