Akciové trhy

Akciové trhy sa po konsolidácii na prelome apríla a mája nadýchli v ostatných dňoch k rally, keď na nich začali prevažovať dobré fundamenty v podobe silnej podnikovej výsledkovej sezóny za prvý kvartál, ktorá výrazne prekonala už aj tak pomerne vysoko postavené očakávania. Rast ťahal okrem technologických firiem, kde sa Apple posunul na nové historické maximá aj energetický sektor pre ďalší rast cien ropy na najvyššie úrovne od konca roka 2014, k čomu významnou mierou prispelo odstúpenie Spojených štátov od iránskej jadrovej dohody a obnovenie sankcií voči Teheránu. Vzpruhou pre akcie bolo aj zverejnenie pomalšieho ako očakávaného rastu americkej inflácie za apríl. Znižuje sa pravdepodobnosť rýchlej normalizácie menovej politiky Fedom, čoho výsledkom bol aj určitý pokles americkej výnosovej krivky, ktorej vysoké úrovne v predchádzajúcich týždňoch bránili výraznejšiemu rastu búrz. Navyše dáta aktivity sa začínajú stabilizovať a možno očakávať ich postupný odraz. Odpisované zlatovlasé prostredie nadtrendového rastu a len pozvoľných inflačných tlakov tak hlási návrat, pričom vrchol rastu zisku firiem je ešte pred nami. Jasným prejavom ochoty podstupovať riziko je pokles indexu strachu- teda volatility VIX na úrovne z pred februárových turbulencií, keď sa trhy príliš nezaoberajú zvýšeným geopolitickým napätím. Výsledkom bol medzitýždenný rast širokého amerického indexu S&P 500 o 2,4 percenta pri 2,7-percentom zisku technologického indexu Nasdaq Composite, pričom nemecký index DAX 30 pridal 1,4 percenta pri 0,4-percentnom zisku európskeho bluechipsového indexu Euro Stox 50.

Dlhopisové trhy

Americká výnosová krivka zastavila svoj rast potom, čo viaceré dáta naznačili zaostávanie rastu americkej inflácie za očakávaniami. To by znamenalo, že aj potreba rýchlejšieho sprísňovania menovej politiky Fedom je nižšia. Navyše mnohí predstavitelia centrálnej banky povedali, že nemajú zásadný problém, ak inflácia krátkodobo prestrelí dvojpercentný cieľ. Celkovo sa však výnosy stále nachádzajú na vyvýšených úrovniach, keď si ekonomika udržiava solídne tempo rastu a na trhoch rastie ochota podstupovať riziko pri akciovej rally a pri poklese volatility. Desaťročný americký výnos sa konsolidoval tesne pod trojpercentnou úrovňou. Európske výnosy zotrvávajú naďalej na nízkych úrovniach pri nízkej inflácii v eurozóne, ktorá nedosahuje cieľ ECB a pri signáloch straty svižnej dynamiky rastu HDP menovej únie, čo by mohlo odsunúť aj oznámenie konca kvantitatívneho uvoľňovania až na júl, namiesto predtým očakávaného najbližšieho júnového zasadnutia centrálnej banky. Nemecká desiatka tak naďalej ostáva pod 0,6-percenta. Vyššia tolerancia k riziku ako aj silná podniková výsledková sezóna však stlačili rizikové prirážky podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy

Zlato druhý májový týždeň ukončilo so striedmym ziskom 0,2 percenta na 131 amerických dolároch, keď v zásade len prešľapovalo na mieste pri tom ako sa zásadnejšie nepohli výnosy amerických dlhopisov ani sila dolára. Ropa sa pri vysokej volatilite posunula na najvyššie úrovne od konca roka 2014, keď sa brent posunul na 77,1 dolára a WTI na 70,7 dolára v reakcii na odstúpenie Washingtonu od jadrovej dohody s Iránom, ako aj na opätovnému zavedenie rozsiahlych sankcií voči tejto krajine a to napriek tomu, že prvotná reakcia trhov na krok Bieleho domu bola opačná, keď obchodníci tento krok už predtým započítali a následne len vyberali zisk. Až počas nasledujúceho dňa bol pokles prehodnotený a nahradil ho výrazný rast, a to aj napriek vstupu sankcií do platnosti až o 180 dní. Navyše, v minulosti dostalo mnoho spoločností výnimku pri možnosti vysporiadania obchodov s Teheránom cez americký finančný systém, čo je nutnosťou pri dolárových transakciách kam patria aj ropné obchody. Zároveň, keďže Washington nemá silné páky ako zakázať kupovať iránsku ropu najväčšími odberateľmi, ktorými je Čína a India, môžeme očakávať volatilné obchodovanie, keďže doteraz nie je jasné, ako veľmi za zníži iránsky export a či sa ho bude snažiť OPEC nahradiť zvýšenou ťažbou.

Devízové trhy

Euro sa na začiatku týždňa ocitlo pod úrovňou 119 dolárových centov, keď menu únie tlačia nadol obavy zo straty dynamiky ekonomického rastu ako aj lenivá inflácia odrádzajúca ECB v uťahovaní monetárnej politiky. Okrem toho sa stupňovali aj otázniky ohľadom politického vývoja v Taliansku, kde strany už niekoľko mesiacov po voľbách neboli schopné zostaviť vládu. Naproti tomu ekonomika USA neprejavuje únavu a stratu tempa rastu a trhy naďalej započítavajú normalizáciu monetárnej politiky Fedu aj na budúci  rok. Posilňovanie dolára však zastavilo sklamanie očakávaní aprílového rastu inflácie v USA v druhej polovici týždňa. Voči britskej libre zasa euru pomohla holubičejšia Bank of England, ktorá ponechala úrokovú sadzbu nezmenenú, pri čom znížila výhľad rastu ekonomiky aj inflácie. Euro voči doláru v minulom týždni zpslablo o 0,1 percenta a menový pár sa obchodoval za 119,4 dolárového centa.