Ponurá nálada prevládala na európskych trhoch, keďže náznaky spomaľovania európskej ekonomiky potvrdila aj Európska komisia vo svojom zníženom odhade hospodárskeho rastu Európskej únie na rok 2019, na čo reagovalo euro svojím prudkým oslabovaním. Na opačnej strane stál americký dolár, ktorý ťažil predovšetkým zo slabosti ekonomík mimo USA. Zvýšená averzia k riziku sa prejavila na raste cien bezpečných prístavov štátnych dlhopisov, keď ich výnosy klesli v očakávaní zastavenia zvyšovania úrokových sadzieb Fedom a v reakcii na rastúce obavy zo spomaľovania globálneho hospodárskeho rastu. Zlato nedokázalo efektívne využiť vysokú volatilitu akcií a pokles dlhopisových výnosov. a pod tlakom silného dolára si pripísalo mierne straty. Ropa po prehĺbení obáv z potenciálneho spomalenia globálneho dopytu po energiách otočila trend z predchádzajúceho obdobia a odpísala si takmer percento. 

Akciové trhy

V minulom týždni bola konštruktívna nálada na akciových trhoch zo solídnej kvartálnej výsledkovej sezóny a z očakávaného zastavenia zvyšovania sadzieb Fedom podkopaná správami o tom, že čínsko-americký obchodný konflikt nebude zrejme tak skoro vyriešený. Navyše sa na trh vrátili obavy z výrazného spomaľovania ekonomiky eurozóny po zverejnení ďalšej série slabých nemeckých makrodát. Výsledkom bola stagnácia amerických akcií, keď si index S & P 500 pripísal 0,1 percenta pri poklese európskych s 0,5-percentnou korekciou paneurópskeho indexu STOXX 600. Pod tlakom boli aj emerging trhy, keď index MSCI Emerging World odovzdal 1,4 percenta pri raste averzie k riziku a pri zosilnení dolára.

Dlhopisové trhy

Zvýšená averzia k riziku sa prejavila do rastu cien bezpečných prístavov štátnych dlhopisov, keď ich výnosy klesli v očakávaní zastavenia zvyšovania úrokových sadzieb Fedom a v reakcii na rastúce obavy zo spomaľovania globálneho hospodárskeho rastu či zo správ o ešte dlhej ceste k uzavretiu obchodnej dohody medzi Pekingom a Washingtonom. . Americký 10-ročný výnos tak klesol na 2,63 percenta pri návrate podstatnej časti nemeckej výnosovej krivky pod nulovú métu, keď až 10-ročný výnos sa obchoduje tesne nad ňou na hladine 0,10 percenta.

Komoditné trhy

Zlato nedokázalo efektívne využiť vysokú volatilitu akcií a pokles dlhopisových výnosov a pod tlakom silného dolára si pripísalo mierne straty vo výške 0,2 percenta, no udržalo sa s rezervou nad 1300-dolárovou métou. Ropa po prehĺbení obáv z potenciálneho spomalenia globálneho dopytu po energiách pre pomalší ekonomický rast otočila trend z predchádzajúceho obdobia a výraznejšie klesla. Severomorský Brent odovzdal 1,0 percenta a zatváral na 62,1 dolára pri 4,6-percentnej strate texaskej ropy WTI, ktorá tak klesla pod 53-dolárovú hranicu.

Devízové trhy

Euro stratilo voči doláru vyše jedno percento a kurz končil na 113,2 dolárových centov v reakcii na zverejnenie série slabých makrodát z eurozóny, ktoré naznačujú, že aj v prvom kvartáli bude pokračovať jej pomalý rast. Doláru tak neprekážalo ani očakávané pozastavenie zvyšovania sadzieb Fedom a v rámci zvýšenej averzie k riziku silnel aj voči emerging menám.