Portrét dámy visel v galérii moderného umenia Ricci Oddi v meste Piacenza od roku 1925. Známy rakúsky maliar Gustav Klimt ho dokončil v roku 1917, rok pred svojou smrťou. Analýza pomocou röntgenových lúčov neskôr ukázala, že pod obrazom je ešte jeden. Ide o Portrét mladej dámy, ktorý sa stratil práve v roku 1917. Zobrazoval Klimtovu mladú milenku, ktorá náhle umrela a po jej smrti umelec obraz radšej premaľoval.

Obraz však zmizol 22. februára 1997. Na streche galérie sa našiel len jeho rozlámaný rám. To však vyšetrovatelia označili za falošnú stopu, ktorá ich mala naviesť zlým smerom. Strešné okienko bolo totiž príliš malé a obraz s rozmermi 60 x 55 cm by sa cez neho aj s rámom nedostal. V apríli 1997 sa talianskej polícii podarilo zadržať kvalitný falzifikát Klimtovho Portrétu dámy, čo viedlo k domnienke, že originál mal byť zamenený, ale niečo sa počas krádeže pokazilo. Odvtedy sa však pátranie veľmi nepohlo a umelecká obec sa pomaly zmierovala s myšlienkou, že dielo, ktorého hodnota sa odhaduje na 60 miliónov eur, zostane navždy stratené.

/data/MediaLibrary/articles/16341/obraz.jpgzdroj: Wikioo.org

Schovaný za brečtanom

Teraz však nastal v prípade nečakaný prelom. Záhradník čistil stenu galérie od brečtanu a pod bujnou vegetáciou našiel kovové dvierka. Za nimi bola stará šachta a v nej čierny batoh. Záhradník si najprv myslel, že sú to smeti a chcel ich vyhodiť, no v batohu našiel Klimtove plátno. Musia ho preskúmať experti, aby overili jeho pravosť, no riaditeľ galérie Massimo Ferrari je presvedčený, že sa našiel originál. Súhlasí s ním aj umelecký kritik Vittori Sgarbi. "Nájdenie Portrétu dámy je tým najlepším vianočným darčekom," povedal pre Corriere della Sera. Polícia teraz preveruje teóriu, že obraz v šachte ukryli zlodeji, aby sa preň vrátili, keď opadne pozornosť médií a vyšetrovateľov.