Väčšinu vyhliadok na výškových budovách tvoria uzavreté priestory, z ktorých sa pozeráte cez okno. Novinka nazvaná Edge (Hrana) je iná. Na vstup na ňu budete musieť najprv pozbierať odvahu. Nie je to len tým, že trčí 24 metrov do priestoru a pod ňou sa nachádza 345 metrov prázdnoty. Plošina má viacero prvkov, ktoré použili na zvýšenie adrenalínu. Bočné steny napríklad tvorí len sklo bez jediného rámu. Krehký dojem zdôrazňuje to, že steny sú šikmé – nakláňajú sa smerom von. Ak teda stojíte tesne pri nich, o závrat máte postarané. Ak vám toto nestačí na vychutnanie si hĺbky, v podlahe je veľké okno. Postaviť sa naň môže byť šokovou terapiou pre tých, čo sa boja výšok. Pod ním totiž nie je nič, len 100 poschodí priestoru.

Vstup na túto atrakciu, samozrejme, nie je zadarmo. Na mieste zaplatia dospelí 38 dolárov a deti 33 dolárov. Pri objednaní lístkov vopred cez internet je zľava 2 doláre. Ďalšie zľavy majú dôchodcovia či obyvatelia s trvalým pobytom v New Yorku. Aj napriek situácii s koronavírusom boli na ňu hneď po otvorení zvedavé davy ľudí.

Projekt za 25 miliárd dolárov

Edge je súčasťou budovy 30 Hudson Yards, ktorá má 386 metrov. Je najvyšším mrakodrapom veľkého developerského projektu Hudson Yards, ktorý zmenil panorámu New Yorku. Celý komplex za 25 miliárd dolárov má obsahovať 16 budov. Minulý rok dokončili prvú polovicu z nich, zvyšných osem ešte nezačali stavať. Vyhliadka na 100. poschodí budovy je vonkajším schodišťom prepojená s barom na 101. poschodí. Tam si môžete dať niečo na nabratie odvahy pred tým, ako vkročíte do otvoreného priestoru.

/data/MediaLibrary/articles/16834/profimedia-0505182290.jpg

 

/data/MediaLibrary/articles/16834/profimedia-0505812520.jpg