Vyrobili iba jeden exemplár, za ktorý anonymný kupec zaplatil 18,68 milióna dolárov. Dodajú mu ho až v roku 2021, keď na ňom dokončia všetky ručné práce. Tento víkend si však vozidlo môžu pozrieť záujemcovia na podujatí Pebble Beach Concours D'Elegance v Monterey v Kalifornii. Lístky na túto prestížnu prehliadku sa predávajú od 450 dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/15775/bugatti-1.jpgzdroj: Bugatti

Jednoduchý názov La Voiture Noire znamená v preklade Čierne auto. Je pripomienkou 110. výročia založenia firmy. Jeho tvary inšpirovalo legendárne kupé Type 57SC Atlantic, ktoré v 30. rokoch navrhol Jean Bugatti, syn zakladateľa automobilky Etorreho Bugattiho. Bolo, samozrejme, interpretované a prispôsobené 21. storočiu. Začali ho stavať až potom, čo zaň neznámy boháč zaplatil, keď videl výkresy. Zatiaľ sú hotové karoséria a podvozok, interiér a motor treba ešte dokončiť. Kým majiteľ vozidlo dostane, môže snívať o jeho výkonoch. Motor s objemom 8 litrov a so 16 valcami bude usporiadaný do tvaru W. Jeho výkon má byť 1 500 koní. Maximálna rýchlosť bude 420 km/h a z nuly na stovku zrýchli za 2,5 sekundy. Karoséria je celá z uhlíkových vlákien a vďaka tomu je veľmi ľahká.

Kto je majiteľom?

Cena 18,68 mil. dolárov robí z tohto vozidla najdrahšie auto z výroby. Existujú staršie autá, ktoré sa neskôr predali aj za vyššie sumy, ale v čase, keď boli nové, takúto sumu nedosahovali. Špekuluje sa o identite majiteľa, o ktorom je známe len to, že je to ženatý (a zrejme poriadne bohatý) muž. Futbalista Ronaldo, spomínaný v súvislosti s autom, poprel, že by ho vlastnil. Najnovšie sa preto klebety sústreďujú na osobu Ferdinanda Piecha, bývalého šéfa Volkswagenu Group, ktorá vlastní aj značku Bugatti.

/data/MediaLibrary/articles/15775/bugatti-2.jpgzdroj: Bugatti