Doteraz bola najdrahšia strieborná minca Juraja III. z roku 1817, vydražená za 630 000 libier. Teraz ju prekonala zlatá minca s nominálnou hodnotou 5 guineí, ktorá pochádza z roku 1703 a má veľmi zaujímavú históriu.

Na začiatku vojny o španielske dedičstvo sa spojené anglicko-holandské loďstvo pokúsilo obsadiť prístav Cádiz. To sa im nepodarilo, v zálive Vigo si však napravili chuť na španielsko—francúzskej flotile, ktorá práve doviezla drahé kovy z amerických kolónií. V bitke v októbri 1702 potopili alebo zajali všetkých 18 francúzskych vojnových lodí a 16 španielskych obchodných plavidiel. Španielom sa však predtým podarilo vyložiť väčšinu nákladu a Angličania tak ukoristili „iba“ 2 tony striebra a 3,5 kg zlata.

/data/MediaLibrary/articles/14743/minca-britain.jpgzdroj: Mogaznews.com

Dostali nápis Vigo

Časť striebra a zlata použili na vyrazenie mincí. Mince niesli portrét kráľovnej Anny a pod ním malý nápis Vigo. Medzi zberateľmi sú veľmi žiadané. Zlatých mincí s hodnotou 5 guineí vyrazili na pamiatku víťazstva v bitke v zálive Vigo iba 20 kusov. Dodnes sa ich zachovalo 16. Dražila sa minca, ktorá bola dlhé roky v súkromnej zbierke. Jej majiteľ sa teraz rozhodol, že je ten správny čas na predaj. „Tušili sme, že bude mať vysokú cenu, lebo trh je v tomto momente veľmi silný,“ povedal Stephen Fenton, riaditeľ aukčnej siene Baldwin´s. „Minca je v perfektnom stave a dostala od experta najvyššie možné ohodnotenie,“ dodal.

Nárast hodnoty

Za 50 rokov pred dražbou sa do predaja dostalo iba 6 exemplárov tejto mince. Súčasná cena predstavuje výrazný nárast jej hodnoty. V roku 2016 mincu predali za 225 000 libier a v roku 2012 za 240 000 libier. Ceny predtým boli ešte výrazne nižšie. Stále je to však obrovský rozdiel oproti iným platidlám z rovnakého obdobia. Minca kráľovnej Anny z roku 1713, vyrazená veľmi podobne, len bez nápisu Vigo, bola v roku 2016 predaná iba za 5400 libier.