Toyen, vlastným menom Marie Čermínová, sa narodila v roku 1902 v Prahe. Väčšinu života prežila vo Francúzsku, v Paríži aj v roku 1980 zomrela. Považujú ju za jednu z najvýznamnejších českých maliarok. Práve obdobie po jej prvom príchode do Paríža v roku 1925 je zberateľsky veľmi atraktívne a z neho pochádza aj obraz s pôvodným názvom La Dame de pique. Namaľovala ho v roku 1926. „Olej Toyen porovnateľnej kvality a významu sa na českom i svetovom aukčnom trhu doposiaľ ešte nikdy nedražil,“ uviedla aukčná sieň Adolf Loos Apartment and Gallery.

Vyvolávacia cena obrazu bola 29,9 milióna českých korún. Usilovali sa oň traja záujemcovia. Nakoniec zvíťazil kupec z New Yorku, ktorý patrí k dlhoročným zákazníkom spomínanej pražskej aukčnej siene. Dielo tak zrejme poputuje za oceán. Výsledná suma 78,65 milióna Kč je už s aukčnou prirážkou.

Padali rekordy

Doteraz najdrahší obraz Toyen, ktorý sa vydražil v Česku, je dielo Šero v pralese. V roku 2017 sa predal za 36 miliónov českých korún vrátane prirážky. Najdrahším obrazom, ktorý sa kedy vydražil v Česku, bolo dielo s názvom Praha – pohled z křížovnického kláštora od maliara Oskara Kokoschku. V roku 2019 ho predali takisto v aukčnej sieni Adolf Loos Apartment and Gallery. Stál 78,5 milióna Kč aj s aukčnou prirážkou.

/data/MediaLibrary/articles/18217/toyen.jpgZdroj: Artsy.net