Dielo umelca Leonarda da Vinci, ktoré sa vlani v aukcii predalo za rekordných 450 miliónov dolárov, bude odhalené pre verejnosť neskôr v tomto roku v múzeu Louvre Abú Zabí.

Obraz s pomenovaním „Salvator Mundi“ totiž prostredníctvom súkromného kupca v novembri minulého roku získalo tamojšie ministerstvo kultúry a cestovného ruchu a podľa vyjadrenia múzea bude možné obraz vidieť od polovice septembra.

Za vstup a za prehliadku vystaveného diela sa bude účtovať poplatok sedemnásť dolárov. Pre zaujímavosť, aby sa výstavou splatila dražobná suma obrazu, muselo by si dielo prísť pozrieť takmer dvadsaťpäť miliónov platiacich návštevníkov. Zároveň pre našincov nebude treba cestovať za obrazom až do Abú Zabí. Od októbra budúceho roku bude obraz vystavený aj v parížskej pobočke Louvru, kde zotrvá do konca februára 2020 a bude súčasťou väčšej výstavy da Vinci.

Keďže obraz vznikol pred viac ako päťsto rokmi, stihol byť už vo vlastníctve anglického kráľa a donedávna aj istého ruského oligarchu. Podľa dostupných faktov bol dlhé roky považovaný za stratený, až kým sa na scéne znovu neobjavil v roku 2005, keď ho podrobili aj komplexnej rekonštrukcii a autentifikácii. Popri tomto diele da Vincimu pripisujú ďalších zhruba dvadsať obrazov, ktoré sa zachovali dodnes. Obraz Salvator Mundi si dodnes stihlo v rámci predaukčnej výstavy pozrieť už takmer tridsaťtisíc ľudí. „Hoci dlho stratený alebo ukrytý v súkromných zbierkach, dnes môže byť darom pre celý svet,“ uviedol vo vyhlásení Mohamed Khalifa Al Mubarak, predseda kultúrneho oddelenia ministerstva kultúry v Abú Zabí.

/data/MediaLibrary/articles/13680/1024px-leonardo-da-vinci-salvator-mundi-c.1500-oil-on-walnut-45.4-x-65.6-cm.jpg

Identita kupujúceho obrazu Salvatora Mundi bola po odpredaji tajomstvom. Najbližšie k odhadom sa dopátral denník New York Times, ktorý oznámil, že obraz kúpil saudský princ Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud, priateľ a spolupracovník korunného princa Saudskej Arábie Mohammeda bin Salmana.

Novinári odkazovali na dokumenty, ktoré pri predaji videli. Úrad cestovného ruchu a kultúry v Abú Zabí sa k aukcii v tom čase nevyjadroval, keďže argumentoval, že prioritou je skoré otvorenie múzea. V tweete uviedlo múzeum Louvre Abú Zabí, že obraz získalo pre svoju stálu exhibíciu spolu s viac ako šesťsto ďalšími umeleckými dielami.

Zároveň nedávne informácie ohľadom prác Leonarda da Vinci naznačujú, že podobné obrazy sú prinajmenšom dva. Okrem Salvatora Mundiho by malo ísť aj o menšie obrazy zobrazujúce Pannu Máriu s dieťaťom Kristom. „Obraz má názov Madonna Yarnwinder a oba obrazy sú v súkromných rukách,“ uviedol Martin Kemp, profesor umeleckej histórie na Oxfordskej univerzite vo Veľkej Británii.

Jeden z týchto obrazov je známy aj ako Madonna Buccleuch a možno ho vidieť v Národnej galérii v Škótsku. Je súčasťou dlhodobej pôžičky vojvodu Buccleucha. Ako uvádza múzeum, rodina obraz vlastnila už neuveriteľných 250 rokov. Dielo v roku 2003 dokonca ukradli z hradu Drumlanrig v Škótsku a našiel sa až o štyri roky neskôr.