Minulý týždeň to potvrdili predstavitelia nového múzea a Úradu pre kultúru a turizmus v Abú Zabí aj aukčný dom Christie’s s tým, že ide o obraz, ktorý minulý mesiac predali v jeho aukcii za 450 miliónov dolárov.

Identita kupujúceho bola po predaji tajomstvom. Najbližšie k odhadom sa dopátral denník New York Times, ktorý oznámil, že obraz kúpil saudský princ Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud, priateľ a spolupracovník korunného princa Saudskej Arábie Mohammeda bin Salmana. Novinári odkazovali na dokumenty, ktoré pri predaji mohli uzrieť. Úrad cestovného ruchu a kultúry v Abú Zabí sa k aukcii v tom čase nevyjadroval, argumentujúc, že prioritou je skoré otvorenie múzea. V tweete múzeum Louvre Abu Dhabi uviedlo, že obraz získalo pre svoju stálu exhibíciu spolu s viac ako šesťsto ďalšími umeleckými dielami.

/data/MediaLibrary/articles/12653/leonardo-da-vinci-salvator-mundi-zdroj-wikimedia.org.jpgzdroj: Wikimedia.org

Keďže obraz je považovaný za posledný obraz Da Vinciho v súkromných rukách, pred jeho kúpou sa zdvihla vlna kritiky ohľadom autenticity tohto diela. Odbornej verejnosti nebol totiž dlhé roky známy. Až v roku 2005 sa mu dostalo pozornosti zberateľov, medzi ktorými bol aj špecialista na starých majstrov Robert Simon. Obraz bol v tom čase vekom veľmi tmavý a ponurý a vyzeral ako kópia, po zreštaurovaní sa však ukázalo, že ide o originál od Leonarda Da Vinci, jedného z najslávnejších umelcov všetkých čias. Maľba sa tak dostala do londýnskej galérie. Keď sa po výstave v roku 2013 dielo objavilo na aukcii, vydražil ho ruský miliardár Dmitrij Rybolovlev za 127,5 milióna amerických dolárov. Pre Christie’s ide pritom o prvé potvrdenie majiteľa v tejto oblasti aj po jeho najnovšom predaji.

/data/MediaLibrary/articles/12653/louvre-2.jpgzdroj: Louvre Abu Dhabi