Hodnota majetku najbohatších ľudí je ojedinelá nielen svojou veľkosťou, ale aj výkyvmi. Keďže v mnohých prípadoch sa odvíja aj od cien akcií firiem v ich portfóliu, nedokážu sa miliardári vyhnúť ani výrazným stratám. Ale na druhej strane dokážu aj rýchlo svoj majetok zhodnotiť. Tak ako najbohatší človek na svete a zakladateľ internetového obchodu Amazon Jeff Bezos.

Ten nedávno práve vďaka rastu cien akcií jeho spoločnosti zhodnotil majetok v priebehu jedného dňa o 13 miliárd dolárov. Išlo o najväčší jednodňový skok v prípade jednotlivca od vytvorenia rebríčka miliardárov Bloomberg Billionaires Index v roku 2012.

Akcie spoločnosti Amazon totiž vzrástli o 7,9 percenta, čo je najviac od decembra 2018. Dôvodom je čoraz väčší optimizmus v súvislosti s trendom nakupovania na internete a najmä počas obdobia koronakrízy. Potvrdzuje to aj fakt, že od začiatku tohto roka stúpli akcie Amazonu už o 73 percent.

Hodnota majetku 56-ročného zakladateľa Amazonu sa tak napriek pandémii v roku 2020 zvýšila už o 74 miliárd dolárov. Aktuálne tak podľa prepočtov Indexu možno odhadovať jeho majetok zhruba na 190 miliárd dolárov. Aj preto je aktuálna hodnota osobného majetku J. Bezosa vyššia ako trhová hodnota spoločností Exxon Mobil, Nike a McDonald's.

Nedávno vývoj na trhoch spôsobil rovnaký scenár zhodnotenia majetku dokonca až u siedmich z desiatich najbohatších ľudí na svete.

A to vrátane Elona Muska, šéfa spoločnosti Tesla, ktorého majetok v tomto roku vyrástol o 47 miliárd dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/17815/bezos.jpgZdroj: https://techpit.sk/jeff-bezos-dar/