Concorde absolvoval posledný let v roku 2003. Odvtedy sa veľa hovorilo o jeho nástupcovi, až teraz však prišiel prvý konkrétny krok. Okrem 15 objednaných lietadiel má United Airlines opciu na ďalších 35. Kým ich však začne používať, tak to ešte nejaký čas potrvá. Prototyp Overture má byť hotový v roku 2025 a prvý let sa plánuje na rok 2026. S pasažiermi by mal začať lietať v roku 2029.

Overture bude mať miesto pre 65 až 88 cestujúcich. Všetky sedadlá budú v štandarde biznis triedy. Ponúknu dostatok miesta na nohy, obrazovky zabudované v sedadlách a bezdrôtové pripojenie. Stroj dosiahne rýchlosť až 2 100 km/h. „Predstavuje to veľký skok v návrate nadzvukových rýchlostí do letectva,“ okomentovala spoločnosť United oznámenie objednávky lietadiel Overture. „Môžu spojiť viac ako 500 destinácií za polovičný čas. Z New Yorku do Londýna by to trvalo tri a pol hodiny, z New Yorku do Frankfurtu štyri hodiny a zo San Francisca do Tokia len šesť hodín,“ oznámili aerolínie.

Trvalo udržateľné

Očakáva sa tiež, že Overture bude prvé veľké komerčné lietadlo, ktoré bude od začiatku zanechávať nulovú uhlíkovú stopu. Má ho totiž poháňať trvalo udržateľné letecké palivo. „United a Boom majú spoločný cieľ – spájať svet bezpečne a udržateľne,“ vyhlásil zakladateľ Boom Supersonic Blake Scholl. Predpokladá sa, že cena letenky z New Yorku do Londýna sa bude v prípade Overture pohybovať okolo 4 000 eur. Na porovnanie, letenka na Concorde na rovnakej trase stála po zarátaní inflácie trikrát viac.

Boom Overture

Dĺžka: 64,5 m

Max. rýchlosť: 1,7 Mach/2 100 km/h

Max. letová výška: 18 000 m

Kapacita: 65 – 88 pasažierov

Dolet: 7800 km