Akciové trhy

Na trhoch v Európe aj zámorí vládol optimizmus a akcie si pripísali mierne zisky. Na ústupe sú inflačné obavy, keď by aj napriek rastúcim cenám mala zostať menová politika centrálnych bánk vo svete aj naďalej uvoľnená, pretože tie veria, že ide len o prechodný jav. Wall Street však s výnimkou technológií nedokázala zásadnejšie profitovať zo zlepšovania pandemickej situácie na Západe a z poklesu úročenia štátnych dlhopisov, keď trhom chýba výraznejší impulz a len sa potvrdzuje, že trhoví hráči už do vysokých valuácií započítali všetky pozitíva okolo odrazu globálnej ekonomickej aktivity a firemných ziskov. Hlavné indexy sa tak pohybujú v blízkosti svojich historických maxím. Tie sa podarilo pokoriť v Nemecku, kde sa s otváraním ekonomiky prudko zlepšuje biznis klíma v krajine. Okrem toho sa zlepšuje aj ekonomická nálada v celej eurozóne, ktorá je na tom najlepšie od roku 2017. Celkovo blue chips index Dow Jones vzrástol o 0,96 percenta na 34 529 bodov, širší index S&P 500 si polepšil o 1,16 percenta na 4 204 bodov a technologický Nasdaq Composite pridal až 2,06 percenta na 13 748 bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stúpol o 1,02 percenta na 448 bodov, nemecký DAX o pol percenta na 15 519 bodov a britský FTSE 100 stagnoval na 7 022 bodoch. Darilo sa aj rozvíjajúcim sa trhom, keď index MSCI Emerging World stúpol o 2,31 percenta.

Dlhopisové trhy

Ústup obáv, že zvýšený rast spotrebiteľských cien by nemal byť len dočasný, ale trvalý, sa pretavil do poklesu výnosov štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. Americký 10-ročný výnos poklesol o tri bázické body tesne pod 1,6 percenta a nemecká desiatka spadla o päť bázických bodov až k hranici -0,2 percenta. Tento pohyb sa premietol aj do rastu cien podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy

Zlato pridalo 1,2 percenta, keď sa v kombinácii nižších výnosov amerických dlhopisov a nevýrazného dolára usadilo v blízkosti tohtoročných maxím, tesne nad 1 900-dolárovou hranicou. Ropa sa v očakávaní rastúceho dopytu v treťom kvartáli v dôsledku zlepšujúcich prospektov rastu globálnej ekonomiky vyšplhala až na maximá z roku 2018. Vymanila sa tak z obáv, že by trh mohla zaplaviť iránska ropa, keďže rokovania o iránskom jadrovom programe medzi svetovými mocnosťami zatiaľ nikam neviedli. Americká ľahká ropa WTI stúpla o 4,3 percenta nad 66 dolárov za barel, severomorský benchmark Brent pridal 4,8 percenta a tesne sa držal pod 70 dolármi za barel.

Devízové trhy

Americký dolár sa aj napriek jasným signálom oživenia lokálnej ekonomiky pohyboval voči konkurencii v okolí štvormesačných miním, keď sa makro situácia výrazne zlepšuje aj mimo Spojených štátov, ktorých rastový diferenciál tak klesá. Ústup rizikovej averzie nedokázalo výraznejšie využiť euro, ktoré sa voči doláru drží pod hladinou 122 centov.