Akciové trhy

Po Veľkej noci nastalo určité zlepšenie sentimentu na trhoch, ktoré sa opatrne prikláňajú k názoru, že prepuknutie obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou by mohlo byť odvrátené. Nič na tom nezmenilo ani oznámenie Číny, že zavádza clá na americké poľnohospodárske produkty, ktoré však postihne dovoz v zanedbateľnej výške asi troch miliárd dolárov, a išlo o odpoveď na predchádzajúci americký krok. Neistota však naďalej pretrváva vzhľadom na ťažko odhadnuteľné kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa a na jeho slová z konca minulého týždňa o zvážení ciel, ktoré by sa mohlo dotknúť 100 miliárd dolárov čínskeho importu. Trhy však nateraz veria, že ide o jeho slovné predvádzanie, ktoré by nemuselo prerásť do skutkov, a obe strany by si vedeli sadnúť za rokovací stôl, aby sa dohodli na rozumnom riešení sporov. Zároveň prišlo k odrazu cien technologických akcií po predchádzajúcom ostrom poklese. Prispeli k tomu aj správy o tom, že navážanie prezidenta Trumpa do biznis modelu Amazonu je skôr len jeho predvádzanie a administratíva nechystá žiadne kroky proti firme. Výsledkom bol odraz paneurópskeho indexu STOXX 50 o 1,4 percenta a nemeckého indexu DAX 30 o 1,2 percenta pri poklese širokého amerického indexu S & P 500 o 1,4 percenta a technologického indexu Nasdaq Composite o 2,1 percenta pre piatkový pokles, keď sa opätovne obnovila zvýšený nervozita okolo obchodnej vojny.

Dlhopisové trhy

Na trhoch nastali úľava a určitý pokles averzie k riziku, keď trhoví hráči očakávajú, že obchodná vojna by napriek slovám amerického prezidenta o zvažovaní ďalších protekcionistických opatrení nemala prepuknúť v plnej sile, čo znížilo tlak na ďalší pokles výnosov na dlhopisových trhoch. Odraz nahor však bol limitovaný signálmi len pozvoľného odrazu inflácie, ako aj určitými obavami zo spomaľovania momentu ekonomického rastu vo svete. Aj preto sa americký 10-ročný výnos posunul nahor za minulý týždeň len o tri bázické body na 2,77 percenta, pričom nemecký stagnoval na 0,5 percenta.

Komoditné trhy

Zlato strávilo väčšinu poveľkonočného týždňa v defenzíve, keď rástlo presvedčenie trhov, že obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou by mohla byť odvrátená, respektíve, že budú zavedené len také clá, ktoré príliš nepoškodia ani jednu stranu. Dôvera v tento vývoj je však naďalej krehká pre nevypočítateľnosť krokov amerického prezidenta Donalda Trumpa, čo nedovolilo žltému kovu výraznejšie klesnúť. Po poslednej piatkovej obchodnej seanse sa mu po oslabení dolára a pred obavami z vývoja situácie okolo obchodnej vojny počas víkendu podarilo pripísať zisk a na týždennej báze si tak pripísalo 0,7 percenta, keď zatváralo na 1 334 dolároch. Ropa sa hneď zo začiatku minulého týždňa dostala pod predajný tlak pri rastúcej ťažbe bridlice, ale aj pre ešte vždy úplne neodstránené napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou. Rope nepomohli ani špekulácie, že Biely dom by mohol odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom, čo by eskalovalo napätie na Strednom východe. Ropné benchmarky tak zaznamenali len o niečo menší pokles ako v prvom marcovom týždni. Severomorský Brent poklesol o 4,5 percenta na 67,1 dolára a americký WTI o 4,4 percent na 62,1 amerického dolára za barel.

Devízové trhy

Dolár počas minulého týždňa pozvoľne silnel voči košu hlavných svetových mien, keď začalo prevažovať presvedčenie, že k obchodnej vojne medzi USA a zvyškom sveta nepríde a vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa na jeho obľúbenej sociálnej sieti Twitter sa nemusia doslovne splniť, hoci nervozita okolo nich naďalej pretrváva. Plusom pre dolár boli aj špekulácie, že USA plánuje ústupky pri vyjednávaní novej obchodnej dohody NAFTA. Euro bolo v defenzíve pod tlakom aj pre pokračovanie zverejňovania série horších ako očakávaných predstihových ukazovateľov. Americký dolár celkovo v úvodnom týždni druhého kvartálu zosilnel voči košu hlavných zahraničných mien o 0,18 percenta a voči spoločnej mene eurozóny o 0,35 percenta na 122,8 dolárového centa.