Akciové trhy

Americké akcie v skrátenom týždni veľa dôvodov na radosť nemali a naďalej prehlbovali svoje straty. Wall Street bola pod tlakom rastúcich dlhopisových výnosov pri očakávaní odoberania menovej akomodácie Fedu. Pod tlakom sú najmä technologické a rastové tituly, kde sa efekt vyšších sadzieb na valuácie pri diskontovaní cash flow zo vzdialenejšej budúcnosti viac prejaví. Technologický Nasdaq od začiatku roka odpísal už vyše 14 percent a dostal sa tak do fázy korekcie. Dopyt po rizikových aktívach znižuje aj zvýšené geopolitické riziko v súvislosti s napätím medzi Ruskom a Západom okolo Ukrajiny. Náladu nezlepšila ani výsledková sezóna za štvrtý kvartál, ktorá je na svojom začiatku, a reportujúce banky a iné spoločnosti priniesli zatiaľ rozpačité výsledky. Európa na rozdiel od Ameriky strácala len limitovane pre nižšiu váhu rastových firiem v indexoch. Sumárne blue chips index Dow Jones za celý týždeň stratil 4,6 percenta, širší index S&P 500 poklesol o 5,7 percenta a technologický Nasdaq Composite odpísal až 7,6 percenta, čo bol jeho najhorší výkon od októbra 2020. Na starom kontinente sa paneurópsky index STOXX Europe 600 prepadol o 1,4 percenta, nemecký DAX sa znížil o 1,76 percenta a britský FTSE 100 oslabil o 0,64 percenta.

Dlhopisové trhy

Volatilné obchodovanie predviedli americké štátne dlhopisy. 10-ročný výnos síce v prvej polovici týždňa atakoval predcovidové dvojročné maximá na hranici 1,9 percenta, v závere týždňa však vymazal celý tento pohyb. Zdá sa, že investori už dostatočne započítali očakávané agresívne sprísňovanie menovej politiky Fedu v podobe zvyšovania úrokových sadzieb už od marca a nakoniec prevážil celkový únik pred akciovým rizikom do bezpečia. Americký benchmark tak uzatváral týždeň o dva bázické body nižšie na 1,76 percenta. Nemecká desiatka sa prvýkrát od mája 2019 dostala pri započítavaní vysokých inflačných tlakov v Európe a redukcie kvantitatívneho uvoľňovania ECB nad nulu, neskôr sa však nechala strhnúť americkým vývojom a vrátila sa pod túto hranicu. Týždeň zakončila o tri bázické body nižšie na -0,07 percenta.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečné protiinflačné aktívum dokázalo zvládnuť protivetry posilňujúceho dolára a rastúcich výnosov, pričom zaznamenalo druhý rastový týždeň za sebou, keď pridalo percento na 1 836 dolárov. Ropa dosiahla piaty týždenný zisk za sebou a pohybuje sa na sedemročných maximách. Pri cyklickom oživovaní globálnej ekonomiky rastie po nej kontinuálne dopyt, ktorý však nestíha pokryť nedostatočná ponuka na trhu. Cenu komodity tlačí nahor aj geopolitické napätie okolo Ukrajiny, výpadky ťažby v Líbyi, odstavenie ropovodu v Turecku či dronové útoky jemenskými povstalcami na Abú Zabí. Ropa WTI pridala 0,7 percenta na 84,9 dolára a Brent vzrástol o 1,7 percenta na 87,9 dolára.

Devízové trhy

Na devízovom trhu posilňoval americký dolár, k čomu prispeli atraktívnejšie výnosy na amerických štátnych dlhopisoch v porovnaní s konkurenciou, ako aj predpoklad, že Fed začne od marca agresívnejšie sprísňovať svoju menovú politiku. Na to dopláca euro, keď práve ECB aj napriek rekordnej inflácii v eurozóne, ktorá dosiahla v závere roka päť percent, stále vehementne odmieta s ňou agresívnejšie bojovať. Ich vzájomný kurz tak poklesol o 0,61 percenta na 1,1346 EUR/USD.