Akciové trhy

Počas minulého týždňa ustúpili obavy z rekordného šírenia pandémie koronavírusu a na akciovom trhu panovala konečne konštruktívna nálada, poháňaná solídnymi makrodátami z trhu práce v zámorí aj Európe, ako aj rastúcej ekonomickej aktivity podľa predstihových ukazovateľov indexov nákupných manažérov PMI, ktoré vravia o takmer „véčkovom“ pokoronakrízovom oživovaní globálnej ekonomiky. Eufóriu priživovali nádeje na ďalší fiškálny balíček v americkom Kongrese, o ktorom sa nakoniec len diskutovalo a od jeho potenciálneho schválenia je pravdepodobne ešte ďaleko. Náladu nepokazila ani prvá verejná debata kandidátov na amerického prezidenta, ktorá bude načas aj poslednou, pretože americký prezident Donald Trump bol pozitívne testovaný na koronavírus. Nákaza sa u hlavy štátu objavila v čase vrcholiacej kampane pred prezidentskými voľbami, čo posilňuje neistotu týkajúcu sa výsledku volieb. Celkovo si blue chips akciový index Dow Jones pripísal 1,87 percenta na 27 682 bodov. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,6 percenta na 3 348 bodov. Súhrnný technologický index Nasdaq Composite neudržal svoje robustné zisky a nakoniec si pripísal len 1,48 percenta a opäť sa vrátil nad hranicu 11-tisíc bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 pridal 2,02 percenta na 362. Nemecký DAX 30 vzrástol o 1,76 percenta a týždeň uzatváral na 12 689 bodoch. Darilo sa aj emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets stúpol o 2,13 percenta.

Dlhopisové trhy

Ústup rizikovej averzie podporil v odraze výnosy bezpečne vnímaných amerických štátnych dlhopisov. Americký 10-ročný výnos vzrástol o päť bázických bodov na 0,7 percenta. Situácia v Európe bola opačná a výnosové krivky naďalej klesali, keď sa zdá, že od brexitovej dohody je ešte veľmi ďaleko a zrýchľujúce deflačné tlaky v eurozóne prinútia ECB nakupovať štátne dlhopisy.

Komoditné trhy

S oslabujúcim sa dolárom sa podarilo z tlaku vymaniť zlatu, ktoré sa po dvoch týždňoch vrátilo nad 1 900-dolárovú hranicu. Prudký prepad pod 40-dolárovú hranicu zaznamenala ropa, k čomu prispelo prerolovanie októbrového kontraktu a pretrvávajúci previs ponuky nad dopytom, ktorý ešte viac zvýrazňuje rastúci export zo Saudskej Arábie a Iránu, ku ktorým sa pravdepodobne pridá aj Rusko. Medzitým svoju produkciu obnovuje aj Líbya a proti tomuto vývoju nestojí rastúci dopyt, ktorý sa s druhou vlnou pandémie opäť spomalil. Pred ešte výraznejším prepadom komoditu ochránil tretí týždňový pokles amerických zásob takmer o dva milióny barelov. Americká ropa WTI stratila 7,95 percenta a klesla na úroveň 37,05 dolára. Severomorský referenčný benchmark, ropa Brent, o niečo menším 6,3-percentným tempom poklesol na 39,27 dolára za barel.

Devízové trhy

Na devízovom trhu zostúpil dolár zo svojho dvojmesačného maxima voči konkurencii, keď zo zámoria síce prichádzali dobré správy, ale odraz na akciových trhoch a pozitívny vzťah k riziku, naopak, viac svedčili euru, ktorému na atraktiviteneubrala ani zrýchľujúca deflácia, ktorá sa po štyroch rokoch vrátila do Nemecka a eurozóny.