Ako prvý sa ozval Francois-Henri Pinault, výkonný riaditeľ firmy Kering a manžel herečky Salmy Hayek. V mene celej rodiny sľúbil 100 miliónov eur. „Táto tragédia zasiahla všetkých Francúzov a všetkých ľudí, ktorí majú duchovné hodnoty. Tvárou v tvár nešťastiu si každý želá vrátiť život tomuto klenotu tak skoro, ako je to len možné,“ vyhlásil. Jeho otec Francois Pinault je hlavou rodiny a v zozname svetových miliardárov magazínu Forbes figuruje na 30. priečke s majetkom v hodnote 37,3 miliardy dolárov. Pod jeho firmu Kering patria módne značky ako Gucci, Yves Saint Laurent, Alexander McQueen či Balenciaga. Pinault neskôr dodal, že na tento dar si nebude uplatňovať žiadne daňové úľavy. Vo Francúzsku si inak možno z príspevkov na charitu odpísať viac ako 60 percent.

Vzápätí Pinaultovcov tromfla rodina Arnaultovcov, najbohatšia vo Francúzsku a vo svetovom zozname Forbes na 4. mieste. Bernardovi Arnaultovi patrí skupina LVMH, pod ktorú spadajú značky ako Louis Vuitton, Christian Dior či Givenchy. Vďaka tomu dosahuje jeho majetok hodnotu 76 miliárd dolárov. Na obnovu Notre-Dame prisľúbil 200 miliónov eur.

Rovnakú sumu sa zaviazala zaplatiť aj Francoise Bettencourt Meyersová, ktorá v roku 2017 po svojej mame zdedila impérium L’Oréal. Majetok v hodnote 49,3 miliardy dolárov z nej urobil najbohatšiu ženu na svete. V rebríčku miliardárov Forbes jej patrí 15. priečka.

/data/MediaLibrary/articles/15178/skynews-notre-dame-fire-paris-4641583.jpgzdroj: Sky News

Ďalšími 100 miliónmi eur sa zaviazala prispieť aj firma Total, ktorá patrí do sedmičky svetových ropných gigantov. Menšie sumy sľúbili aj firmy ako Capgemini či banka Crédit Agricole. Už deň po požiari tak dary dosiahli hodnotu 700 miliónov eur a dnes sa odhadujú na viac ako miliardu eur.

Pomoc aj od nás

Neprispievajú totiž len veľké spoločnosti a boháči. Na obnovu vznikli stovky zbierok a každé euro sa počíta. Svojou troškou chce aspoň symbolicky prispieť aj slovenský Vlkolínec. Venuje sumu vstupného, ktoré sa vyzbiera počas tohto predĺženého veľkonočného víkendu. Aj Vlkolínec, aj Notre-Dame sú totiž zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. S rovnakou iniciatívou oslovil Vlkolínec aj ďalšie slovenské pamiatky zapísané v UNESCO.

Sumou 10 000 eur pomôže aj maďarské mesto Segedín; v marci 1879 ho zasiahla ničivá povodeň, ktorá si vyžiadala vyše 160 ľudských životov. Na obnovu spustošeného mesta vtedy prispeli európske metropoly vrátane Paríža, Londýna či Viedne a Segedín po nich pomenoval svoje nové ulice. Obyvatelia na pomoc nezabudli a teraz sa po 140 rokoch chcú aspoň sčasti revanšovať.

Ako dlho to potrvá?

Ozývajú sa však aj kritické hlasy. Na zlý stav katedrály sa upozorňovalo dlho a peniaze na jej opravu sa hľadali len veľmi pomaly. Pred piatimi rokmi vyrátalo francúzske ministerstvo kultúry, že rekonštrukcia bude stáť 150 miliónov eur. Práce sa však robili len postupne. Teraz treba na opravy omnoho viac peňazí a otázkou je, ako dlho potrvajú. Prezident Emmanuel Macron sľúbil, že vynovená katedrála bude hotová do piatich rokov, odborníci sú však skeptickejší a hovoria o 10 až 15 rokoch. Na navrhnutie novej vežičky chcú vypísať medzinárodnú architektonickú súťaž.