Musk sa tlačí medzi najbohatších ľudí. Zakladateľ spoločnosti Tesla Elon Musk najnovšie v hodnote majetku prekonal aj legendárneho investora Warrena Buffetta. Podľa agentúry Bloomberg a indexu, ktorý porovnáva hodnotu majetku najbohatších ľudí na svete, sa objem toho Muskovho koncom minulého týždňa zvýšil o 6,1 miliardy na 70,5 miliardy dolárov.

Šéf revolučnej spoločnosti Tesla, v ktorej portfóliu je najmä automobilová výroba rovnomennej značky, sa vďaka piatkovému rastu ceny akcií tohto podniku stal bohatším ako legendárny investor z Omahy Warren Buffett.

Ceny akcií Tesly vtedy vzrástli na nové rekordy a hoci takúto cenu akcií aj samotný E. Musk považuje za nezdravý vývoj, viedlo to práve k jeho posunu medzi najbohatších ľudí. Štyridsaťdeväťročný Američan sa tak stal siedmym najbohatším človekom na svete.

Väčšinu jeho majetku tvorí asi pätinový podiel v Tesle. Akcie sa v piatok posilnili takmer o 11 percent a prekonali hranicu 1 400 dolárov. Od začiatku tohto roka sa ich cena zvýšila zhruba o 269 percent. Asi 15 miliárd dolárov z Muskovho imania pripadá tiež na jeho väčšinový podiel vo vesmírnej spoločnosti SpaceX, ktorá v ostatných týždňoch a mesiacoch dokázala dotiahnuť do úspešného konca viacero testov a primárnu misiu letu posádky do vesmíru vďaka vlastným pohonom.

E. Musk si po týchto úspechoch vymenil pozíciu s dlhoročným investorom W. Buffettom. Toho aj rok pred jeho deväťdesiatkou považujú za jedného z najúspešnejších investorov na svete. Vďaka tomu si vyslúžil prezývku Veštec z Omahy.

V centre jeho portfólia je investičná skupina Berkshire Hathaway, ktorá ovláda viac ako 90 dcérskych spoločností, podnikajúcich v rôznych odvetviach. Vlastní tiež významné podiely v množstve známych firiem, napríklad v najväčšom svetovom výrobcovi nealkoholických nápojov Coca-Cola.

K výmene pozícií okrem iného prispel fakt, že Buffett, podobne ako Bill Gates, investuje veľké finančné prostriedky na charitu. Naposledy to boli takmer 3 miliardy dolárov. Podľa indexu agentúry Bloomberg má Buffett teraz majetok v hodnote 69,2 miliardy dolárov, takže je aktuálne desiatym najbohatším človekom na svete.

V čele rebríčka najbohatších ľudí sveta s veľkým náskokom zostáva zakladateľ a šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, ktorého majetok má teraz hodnotu okolo 189 miliárd dolárov.