Celkovo aukcia priniesla výnos 350 miliónov dolárov a Monetova maľba bola, pochopiteľne, jej ťahúňom. Kopa sena vo svetle zapadajúceho slnka tak francúzskym umelcom vyslúžila nový rekord, keďže v predaji ide o doteraz ich najdrahší obraz. Maľbu dokončil Monet v roku 1890 ako súčasť svojej série Meules, ktorá zobrazovala pokojný vidiecky život v blízkosti jeho domova v oblasti Normandie.

Nakoniec sa cena cena viac ako zdvojnásobila od pôvodných odhadov, ktoré obrazu prisudzovali 55-miliónovú hodnotu, a pokorila tak predchádzajúci rekord francúzskeho maliara, keď bolo jedno z jeho plátien predané za 84,7 milióna dolárov na aukcii Christie's. Víťazná ponuka prišla tento týždeň v aukčnej sieni od ženy, ktorá sedela vedľa muža s telefónom, ktorý zrejme komunikoval s klientom. Celkovo boli tento týždeň v ponuke umelecké diela v hodnote 1,6 miliardy dolárov prostredníctvom troch najväčších aukčných domov Christie’s, Sotheby's a Phillips.

/data/MediaLibrary/articles/15319/monet.jpgzdroj: Sotheby´s

„Bola to úžasná noc pre klasickú impresionistickú tvorbu, ktorú zvýraznilo mimoriadne dielo Claudea Moneta. Séria Monetových Meules, jedna z najznámejších obrazových sérií v dejinách umenia, už dlho slúžila ako inšpirácia pre nespočetné množstvo umelcov od jej vzniku začiatkom 90. rokov 19. storočia. Bolo skutočne cťou predstaviť Meules v pozoruhodnej skupine impresionistických obrazov, ktoré pochádzajú z tej istej osobnej zbierky – jednej z niekoľkých dôležitých zbierok, aké sme kedy ponúkli,“ uviedol August Uribe, riaditeľ oddelenia impresionistického a moderného umenia Sotheby’s v New Yorku.

Umelecký trh aj naďalej prekvapuje svojím dopytom a cenami diel. Naďalej v rebríčku vedie dielo Salvator Mundi Leonarda da Vinci, ktoré predali za 450 miliónov dolárov.