Nedávna online dražba súčasného umenia aukčného domu Sotheby’s zaznamenala opäť veľký úspech. Aukčný dom Sotheby’s organizoval online predaj umeleckých diel, ktoré prekračujú päťstoročné dejiny umenia, a to od Rembrandta cez Pabla Picassa, až po Banksyho.

Ústredným bodom aukcie sa stala dražba autoportrétu práve od Rembrandta. Dielo sa predalo za rekordných 14,5 milióna libier (18,7 milióna dolárov), uviedol dražiteľ.

Ako uviedol aukčný dom, o autoportrét holandského maliara s čiernym klobúkom, ktorý je z roku 1632, keď mal umelec 26 rokov, malo záujem šesť kupcov. Odhad predajnej ceny sa pred aukciou pohyboval medzi 12 až 16 miliónmi libier.

Posledný autoportrét Rembrandta, ktorý sa objavil v aukcii, sa v roku 2003 predal za 6,9 milióna libier, dodáva Sotheby’s. Obraz, ktorý sa nedávno predal, bol jedným z iba troch autoportrétov, ktoré tak naďalej zostávajú v súkromných rukách.

Predaj bol súčasťou celosvetovej online dražby, v ktorej predstavili 70 umeleckých diel pokrývajúcich päť storočí dejín umenia.

Išlo o aukciu, ktorá nasledovala po mesiacoch zastavenia trhu s umeleckými dielami v dôsledku prepuknutia pandémie nového koronavírusu. Ďalším vrcholom aukcie v Sotheby’s bolo aj dielo Joana Miróa „Femme au chapeau rouge“ – Žena v červenom klobúku z roku 1927, ktoré sa predalo za 23,7 milióna libier (30,7 milióna dolárov).

Podľa šéfky aukčného domu Sotheby’s v Európe Heleny Newmanovej približne dve tretiny diel v online predaji sa ešte nikdy neobjavili v dražbe.

/data/MediaLibrary/articles/17851/im-195656.jpegZdroj: https://www.sothebys.com/en/press/one-of-the-last-self-portraits-by-rembrandt-left-in-private-hands-to-be-offered-at-sothebys-painting-to-lead-cross-category-evening-sale-in-london-on-july-28th-with-an-estimate-of-12-16-million