Uhorka a Tulipán, ako obe veže vo vlastníctve bankára Josepha Safru nazývajú, budú v tesnom susedstve a majú určiť novú víziu vzhľadu administratívnej časti Londýna. A to aj napriek tomu, že obe budú plniť iný účel.

Kým budova Gherkin, ktorú Safra kúpil v roku 2014, je pamätným centrom finančnej štvrte metropoly, nová tristometrová stavba v tvare tulipánu bude skôr atrakciou ako funkčnou budovou. „Je to jednoznačne jedinečný a veľmi neortodoxný návrh,“ povedal Gwyn Richards, šéf dizajnu londýnskeho úradu City of London Corporation, „veríme, že si zaslúži svoje miesto v rámci panorámy mesta.“ Návrh budovy však priniesol aj viaceré námietky najmä pre obmedzenie výhľadu na historickú budovu Tower of London v tesnom susedstve. Budova bude totiž po budove Shard druhá najvyššia v Londýne.

/data/MediaLibrary/articles/15097/tulip.jpgzdroj: Bloomberg

Tulipán ponúkne návštevníkom jazdu v takzvaných gondolách, ktoré sa majú pohybovať okolo vonkajších sklených výčnelkov budovy. Tieto výčnelky, ako uvádza internetová stránka projektu, majú pripomínať lupene tulipánu. Plány zahŕňajú aj priestory na reštaurácie, bary, jedinečnú vyhliadkovú galériu a vzdelávacie priestory, ako aj sklené šmýkačky spájajúce niektoré poschodia. Táto budova má potenciál zohrať dôležitú úlohu pri realizácii našej vízie námestia Square Mile ako živého mesta, ktoré bude žiť nonstop a ktoré pritiahne návštevníkov aj počas víkendov.

Výbor pre plánovanie a dopravu mesta Londýna odsúhlasil návrh architektov Foster + Partners, ktorí projektu dali podobu. Plány štíhlej veže s presklenou kupolou by teraz mali podliehať ďalšiemu schvaľovaniu v kanceláriách starostu Londýna. Vývojári odhadujú, že výstavba by mohla byť dokončená v roku 2025. Susednú administratívnu budovu Gherkin kúpil Joseph Safra v roku 2014 za približne 726 miliónov libier. Dodnes totiž patrí medzi prvé budovy v Londýne, ktoré reprezentujú novú generáciu mrakodrapov postavených na londýnskom námestí Mile.

Brazílčan Joseph Safra je pôvodom libanonský podnikateľ, bankár a miliardár, ktorý viedol brazílsku banku a finančnú skupinu Safra Group. Do jeho portfólia patria viaceré investičné a bankové domy ako Safra National Bank v New Yorku či Banco Safra v Sao Paulo. Jeho dnešný majetok sa odhaduje na takmer 23 miliárd dolárov.