Akciové trhy

Akciové trhy v Spojených štátoch aj v Európe sa posunuli v minulom týždni na nové historické maximá, kam ich dostal pokračujúci prítok konštruktívnych makrodát, ktoré hovoria o zrýchľovaní rastu globálnej ekonomiky pri ústupe koronavírusu vo väčšine systémovo dôležitých regiónov v kombinácii so silnou, konsenzy prekonávajúcou podnikovou výsledkovou sezónou za prvý kvartál. Maximá však boli prepisované v podstate len marginálne a pozitívna reakcia na konštruktívne makrofundamenty aj podnikové čísla bola pomerne slabá. Navyše Wall Street aj Európa sú už teraz na úrovniach, ktoré sa očakávali až v závere roka. To by mohlo naznačovať, že väčšina pozitív na nasledujúce mesiace už bola započítaná na cien. Navyše mnohé technické ukazovatele či ukazovatele sentimentu sú takpovediac našponované. To by mohlo signalizovať určitú korekciu búrz, najmä keď pokles o viac ako päť percent na nich už dlhší čas absentuje. Mohla by to však byť príležitosť na dokúpenie za znížené ceny. Strategicky si totiž myslíme, že rely má priestor ďalej pokračovať na nové vrcholy, keďže momentum hospodárskeho rastu sa zatiaľ zrýchľuje a ziskovosť firemného sektora rastie a tieto trendy sa zatiaľ tak skoro nezmenia.

Dlhopisové trhy

Americká výnosová krivka ostala na znížených úrovniach s 10-ročným výnosom pod 1,6 percenta, keď medzi investormi ustúpili obavy z nekontrolovaného odrazu inflácie. K zastaveniu rastu výnosovej krivky prispel aj holubičí slovník Fedu hovoriaci o tom, že redukcia tempa nákupu dlhopisov v rámci kvantitatívneho uvoľňovania neprichádza do úvahy pri nedokončenom oživení ekonomiky a trhu práce po koronašoku. Centrálna banka pritom nebude reagovať ani na krátkodobé vyššie inflačné tlaky. Navyše, v piatok bol zverejnený mimoriadne slabý nonfarm payrolls report tvorby pracovných miest za apríl, ktorý zaostal za očakávaniami o osem smerodajných odchýlok! Nemecká výnosová krivka sa krátko v priebehu minulého týždňa dostala pri 10-ročnej splatnosti dokonca nad -0,2 percenta, keď predstihové indikátory, ako aj tvrdé makrodáta hovoria o odraze rastu ekonomiky eurozóny od druhého kvartála. Všeobecná pozitívna nálada na trhoch znamenala aj malý posun cien podnikových dlhopisov na vyššie úrovne.

Komoditné trhy

Americká ropa WTI sa priblížila k 65-dolárovej hranici a severomorský Brent k 69 dolárom, čo predstavuje dvojmesačné maximá, za čím stojí rast optimizmu ohľadne zrýchľovania globálneho ekonomického rastu a tým pádom aj dopytu po komodite, keď sa koronareštrikcie na Západe uvoľňujú a rastie mobilita obyvateľstva. Navyše OPEC a s ním spolupracujúce krajiny budú zrejme v najbližšom období zvyšovať ťažbu o niečo pomalšie, ako čakali trhy. Tieto faktory zatieňujú stále vážnu situáciu okolo koronavírusu v Indii či v iných rozvíjajúcich sa ekonomikách. Zlato sa posunulo nad 1 830 dolárov s rastom presahujúcim 3,5 percenta, keď benefituje z poklesu americkej výnosovej krivky a oslabujúceho sa dolára.

Devízové trhy

Americká mena ostala v defenzíve voči košu hlavných svetových mien a vzájomný výmenný kurz voči euru sa dostal až k 121,5 dolárového centa, keď obchodníci očakávajú, že mimoamerický ekonomický rast by sa mal zvýšiť a tým by sa mal zredukovať rastový diferenciál Spojených štátov. To vyústilo v ostatných týždňoch do divergentného vývoja dlhopisových výnosových kriviek USA (pokles či stagnácia) a Nemecka (rast), čo zredukovalo úrokový diferenciál v prospech dolára. Zo slabšieho dolára profitovali emerging meny vrátane troch stredoeurópskych.