Podľa obchodnej skupiny Watches of Switzerland, ktorá je britským maloobchodom so švajčiarskymi hodinkami s mnohými prevádzkami najmä vo Veľkej Británii, to naznačuje opätovný nárast záujmu o kvalitné hodinky.

Vyplýva to z interných štatistík predajov tejto obchodnej siete, ktorá sídli v anglickom Braunstone a je kótovaná na Londýnskej burze cenných papierov. Predajcovia vďaka tomu hovoria o novom záblesku nádeje pre ubolený švajčiarsky hodinársky priemysel v dôsledku nepriaznivého vývoja počas pandémie nového koronavírusu.

Spoločnosť, ktorá je najväčším britským maloobchodom s hodinkami, predpovedá celoročný predaj v objeme zhruba miliardy eur (v rozsahu 900 až 925 miliónov libier). Dopyt bol lepší, ako sa predpokladalo, a to najmä v nedávnom období a do začiatku sviatkov. Akcie spoločnosti vďaka týmto výsledkom vzrástli až o 10 percent.

Pozitívne vyhliadky odrážajú určité zlepšenia aj pre samotný švajčiarsky hodinársky priemysel. Ten rovnako utrpel zatvorením obchodov, pričom nedokázal vyťažiť a kompenzovať tieto straty z online predajov. Vývoz švajčiarskych hodiniek dokonca minulý mesiac prepadol o 3,2 percenta, pričom išlo o postupný prepad na tomto trhu. Celkovo v tomto roku export hodiniek zo Švajčiarska klesol takmer o štvrtinu. Aj preto počet ľudí pracujúcich vo Švajčiarsku pre hodinársky priemysel medziročne v septembri klesol o 1 550, uviedla spoločnosť.

Existuje čoraz väčší dopyt,“ uviedol generálny riaditeľ Watches of Swiss Brian Duffy pre Bloomberg. Dodal, že „takýto vývoj dáva nášmu podnikaniu luxus, že ho môžeme predvídať a odhadovať o niečo lepšie ako ostatní“. Tohtoročné predpovede počítali s predajmi v objeme 880 až 910 miliónov libier.