Kontroverznú vyhliadkovú vežu totiž zasiahla nielen nepriaznivá súčasnosť, ale zároveň podľa predstaviteľov mesta nijako nepomôže architektúre metropoly. Stavba a projekt boli opätovne zamietnuté starostom Londýna Sadiqom Kahnom a jeho rozhodnutie sa teraz pokúša zvrátiť už len samotné architektonické štúdio Foster + Partners a investor.

Za projektom stojí najmä miliardár Jacob J. Safra, ktorý v roku 2014 kúpil aj výškovú budovu „Uhorka“ (angl. Gherkin), ktorú tiež navrhla spoločnosť Foster + Partners. Uhorka a Tulipán, ako obe veže vo vlastníctve bankára J. Safru nazývajú, mali byť v tesnom susedstve a určiť novú víziu vzhľadu administratívnej časti Londýna. A to aj napriek tomu, že obe budú plniť iný účel.

Kým budova Gherkin je pamätným centrom finančnej štvrte metropoly, nová stavba v tvare tulipánu mala byť skôr atrakciou ako funkčnou budovou. „Je to jednoznačne jedinečný a veľmi neortodoxný návrh,“ povedal na začiatku projektu Gwyn Richards, šéf dizajnu londýnskeho úradu City of London Corporation, „veríme, že si zaslúži svoje miesto v rámci panorámy mesta.“

Návrh budovy však už vtedy priniesol aj viaceré námietky najmä pre obmedzenie výhľadu na historickú budovu Tower of London v tesnom susedstve. Stavať sa mala už v tomto roku a dokončiť ju pôvodne plánovali v roku 2025.

Projektanti preto naďalej namietajú proti negatívnemu rozhodnutiu primátora Londýna a naopak tvrdia, že mesto bude potrebovať oživiť cestovný ruch novou atrakciou, a to práve po skončení pandémie nového koronavírusu.

Ako naznačil ešte vlani tím okolo miliardára J. Safru, „je sklamaný rozhodnutím starostu o priamom odmietnutí stavebného povolenia najmä preto, že The Tulip by počas stavby aj po dokončení generoval okamžitý a dlhodobý sociálno-ekonomický prínos pre Londýn“. Vedenie mesta má napriek tomu iné argumenty aj v tomto roku.

Tulipán sa totiž mal stať s výškou 305 metrov druhou najvyššou londýnsku budovou, a teda by značne ovplyvnil architektúru mesta a najmä modernej časti Londýna na jeho severe. Paradoxne, projektu sa podarilo prejsť cez viaceré fázy schvaľovania. Ešte počas minuloročnej jari dostal zelenú od niektorých miestnych úradov. Moderná budova vtedy prešla dlhým schvaľovacím procesom, hoci pre svoj tvar aj verejnou kritikou.

Starosta Sadiq Khan návrh developera na stavbu tristometrovej veže v londýnskej finančnej štvrti odmietol s tým, že podľa neho nová veža v blízkosti historickej budovy Tower of London priestoru uškodí. Dôvodom je aj fakt, že Tower of London v blízkosti je na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

/data/MediaLibrary/articles/18420/6643100-.jpgZdroj: Foster + Partners

Kancelária starostu navyše našla v projekte aj viacero ďalších problémov. Tulipán by podľa rozhodnutia poškodil zloženie londýnskej panorámy, obmedzil by pešie zóny v okolí lokality a podľa návrhu by neposkytoval ani dostatok parkovacích miest pre bicykle. Plán preto zrušil už aj plánovací výbor, ktorý ho predtým schválil.

/data/MediaLibrary/articles/18420/6643096-.jpgZdroj: Foster + Partners

Navrhovaná stavba vysokej turistickej atrakcie by svojou výškou, tvarom, dizajnom a vzhľadom nepredstavovala najvyššiu kvalitu dizajnu potrebnú pre vysokú budovu v tejto lokalite,“ uviedli úrady. Zdá sa, že námietky projektantov s rozhodnutím vedenia mesta nepohnú a futuristickú vyhliadku, ktorá mala lákať najmä panoramatickým výhľadom a gondolami, Londýn nedostane.

/data/MediaLibrary/articles/18420/6643091-.jpgZdroj: Foster + Partners

Susednú administratívnu budovu Gherkin kúpil J. Safra v roku 2014 približne za 726 miliónov libier. Dodnes totiž patrí k prvým budovám v Londýne, ktoré reprezentujú novú generáciu mrakodrapov postavených na londýnskom námestí Mile.

/data/MediaLibrary/articles/18420/6643090-.jpgZdroj: Foster + Partners

Brazílčan J. Joseph Safra je pôvodom libanonský podnikateľ, bankár a miliardár, ktorý viedol brazílsku banku a finančnú skupinu Safra Group. Do jeho portfólia patria viaceré investičné a bankové domy ako Safra National Bank v New Yorku či Banco Safra v Sao Paule. Jeho dnešný majetok sa odhaduje takmer na 23 miliárd dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/18420/6643086-.jpgZdroj: Foster + Partners