Obe tieto diela boli navrhnuté pre básnika a patróna surrealistov Edwarda Jamesa. Traduje sa, že básnik ponúkol Dalímu pravidelný mesačný plat výmenou za umelecké diela navrhnuté priamo preňho. Bolo to v čase, keď surrealistu Dalího trápili finančné problémy. Andrew Waters z aukčnej siene Christie’s v Londýne zdôraznil vo svojom vyjadrení k decembrovej aukcii značnú podporu a kľúčovú úlohu patróna Jamesa nielen v  umeleckej praxi Dalího, ale aj ďalších surrealistických umelcov. „Edward James sa najviac spomína najmä v súvislosti s jeho brilantným umom inšpirovať a motivovať ľudí okolo seba. O jeho zaslúženej povesti hlavného patróna surrealistov tak rozpráva len časť jeho príbehu.“

Umelcov život rovnako ako jeho dielo bol plný zvratov. V apríli tohto roku bol na aukcii v aukčnej sieni Sotheby’s v Paríži dražený Dalího ilustrovaný denník. Mapoval obdobie, keď sa umelec zoznamoval so svojou budúcou manželkou Galou, ktorá bola v tom čase ešte vydatá za ďalšieho surrealistu Paula Éluarda a v ich vzťahu medzitým figuroval aj ďalší slávny surrealista Max Ernst. Odhadovaná hodnota tohto denníka bola 56 860 amerických dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/10397/dennik-salvadora-daliho-courtesy-of-sotheby-s-paris.jpgZdroj: Sotheby's

Langustový telefón z roku 1936 má aktuálne odhadovanú hodnotu až 304 000 dolárov. Zmienku o ňom nájdeme už v autobiografickej knihe z roku 1942 s názvom The Secret Life of Salvador Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), kde umelec píše: „Nechápem prečo, keď si v reštaurácii objednám grilovanú langustu, nikdy nedostanem uvarený telefón.“ A vo svojich surrealistických úvahách Dalí v knihe pokračuje. „Nerozumiem, prečo je šampanské vždy chladené a na druhej strane prečo telefóny, zvyčajne také veľmi teplé a nepríjemne lepkavé, nie sú rovnako vložené do strieborného vedierka s drveným ľadom.“

/data/MediaLibrary/articles/10397/salvador-dali-lobster-telephone-courtesy-of-christie-s.jpg Zdroj: Artnet

V Dalím motív telefónu aj langusty evokoval sexuálne objekty. Pracoval s nimi vo svojej tvorbe veľmi často. V slovníku surrealizmu (Dictionnaire Abrégé du Surrealism) z roku 1938 sa objavuje Dalího kresba langustového telefónu s načmáraným popisom Afrodiziakálny telefón (Téléphone aphrodisiaque). Langusta sa objavuje aj v Dalího erotickej surrealistickej kuchárskej knihe s názvom Slávnostná večera (Les Diners de Gala). V nej však nájdete napríklad aj recepty na Páva imperialisticky oblečeného, obklopeného svojím súdom (Peacock à l’Impériale dressed and surrounded by its court). „Les Diners de Gala je jednoznačne venovaná potešeniu z chuti... Ak ste žiakom jedného z tých počtárov kalórií, ktorí radosť z jedla prevracajú do určitej formy trestu, okamžite túto knihu zavrite: je pre vás príliš živá, príliš agresívna a príliš drzá,“ proklamuje Dalí na úvodných stranách v knihe, ktorú publikoval v roku 1973. Pokiaľ vás tento úvod neodradil, naopak, chceli by ste sa niektorým zo surrealistických receptov Salvadora Dalího inšpirovať, reprint jeho kuchárskej knižky sa dá aj dnes kúpiť na e-bay za 800 dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/10397/salvador-dali-kucharka-les-diners-de-gala-courtesy-of-taschen..jpg Zdroj: Taschen

V spomínanej decembrovej aukcii sa bude dražiť aj rudé kreslo Mae West v tvare ženských pier; na svete existuje len päť. Hoci zaboriť sa do mäkkých červených pier vyzerá lákavo, kreslo nebolo navrhnuté, aby svojim používateľom poskytlo príjemné sedenie. Naopak. Dalí ho vymodeloval zo skál na pláži blízko svojho domu v španielskom Cadaqués. Tento surrealistický kúsok nábytku, ktorý si želal sám Edward James, má najvyššiu odhadovanú predajnú hodnotu 486 400 dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/10397/salvador-dali-mae-west-sofa-courtesy-of-christie-s.jpg Zdroj: Artnet