Akciové trhy

Valiace sa kamene rely na Wall Street pokračovali v minulom týždni v búraní historických maxím, keď čerpali silu z pokračovania lepšej ako očakávanej firemnej výsledkovej sezóny za tretí kvartál. Trhoví hráči sa dokázali povzniesť aj nad makrodáta, ktoré zaostávajú za očakávaniami a signalizujú stratu ekonomického momenta, ako aj nad inflačnými tlakmi, ktoré, naopak, predbiehajú odhady pri raste inflačných očakávaní do budúcnosti. Jednoducho prevládal názor, že makroekonomické prostredie stále nie je úplne zlé a ekonomický rast bude napriek spomaleniu solídny a nadtrendový pri postupnom zmiernení inflačných tlakov. Protivetry oživovania globálnej ekonomiky v podobe delta variantu koronavírusu, vysokých cien energií a narušených dodávateľských reťazcov by mali v nasledujúcich kvartáloch postupne ustupovať. Navyše čínska menová aj fiškálna politika by mali byť opäť viac prorastovo nastavené. Široký americký index S&P 500 pridal 1,3 percenta pri raste paneurópskeho indexu STOXX 600 o 0,8 percenta. Emerging trhy však boli pod tlakom s 2,2-percentnou stratou index MSCI Emerging World pri pretrvávaní problematickej situácie okolo covidu-19 a úteku k doláru.

Dlhopisové trhy

Obchodovanie na dlhopisových trhoch bolo v minulom týždni pomerne nervózne so zvýšenou volatilitou, keď na nich prebieha názorový boj o to, či zvýšené inflačné tlaky sa utlmia, a ak áno, ako skoro sa utlmia. Navyše mnohé menšie centrálne banky už začali so zvyšovaním úrokových sadzieb s cieľom boja proti inflácii. S napätím sa očakáva, ako sa k inflácii postavia najmä Fed a ECB, keď obe postupne menia slovník a priznávajú, že prechodnosť zvýšenej inflácie bude mať dlhšiu trvácnosť. Špeciálne to platilo v prípade ECB, ktorá síce na minulotýždňovom zasadnutí ponechala nastavenie menovej politiky bezo zmeny, no jasne deklarovala, že v marci 2022 vypne núdzový pandemický PEEP program výkupu dlhopisov. Trhy začínajú špekulovať o skoršom zvyšovaní úrokových sadzieb, prestávajú dôverovať guidance centrálnych bánk a začínajú hovoriť o tom, že neochota rýchlejšie reagovať na infláciu by mohla byť menovopolitickou chybou. Navyše obchodníci reagujú aj na zhoršovanie makrodát v ostatných týždňoch, ktoré prekonáva očakávania, čo na rozdiel od inflačných problémov tlačí výnosy nadol. Celkovo americký 10-ročný výnos klesol o osem bázických bodov na 1,55 percenta a nemecký 10-ročný ostal po veľkých výkyvoch bezo zmeny na -0,1 percenta.

Komoditné trhy 

Zlato v ostatných dňoch reaguje najmä na vývoj kurzu dolára a úročenie amerických vládnych dlhopisov. Vo všeobecnosti v posledných dňoch mierne rástlo spolu s rastúcimi obavami z inflácie a s tým, ako sa do istej miery oslabil dolár. Na druhej strane smerovanie nastavenia globálnej menovej politiky k menšej akomodácii a zvýšená ochota podstupovať riziko brzdili/mazali zisky žltého kovu, ktorý v minulom týždni zatváral na úrovni 1 783 dolárov s minimálnou 0,5-percentnou stratou. Ropa síce v minulom týždni vystúpila na multiročné maximá, keď WTI pokorila 85 dolárov a Brent atakoval 87-dolárovú métu, no z týchto úrovní napokon ustúpila. K poklesu čierneho zlata prispel výrazný nárast amerických komerčných zásob podľa ostatného týždenného reportu a ústup obáv z nedostatku suroviny, keď Irán oznámil obnovenie rokovaní so západnými mocnosťami, ktoré by mohli viesť k ukončeniu sankcií a k návratu iránskej produkcie na svetové trhy.

Devízové trhy

Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru po turbulentnejšom priebehu končil minulý týždeň pod 115,5 dolárového centa, hoci vo štvrtok sa pohyboval takmer pri 117 centoch. V zásade dolár systematicky po malých krokoch posilňoval zároveň s tým, ako sa globálne makroprostredie zhoršuje, najmä vplyvom niektorých dočasných protivetrov ako narušené dodávateľské reťazce, delta variant koronavírusu či vyššie ceny energií, čím by mohla viac trpieť Európa ako Spojené štáty. Krátkodobý skok kurzu EUR/USD k 117 centom spôsobilo zasadnutie ECB, ktorá de facto priznala, že vyššia inflácia môže byť problém a bude jej musieť venovať viac pozornosti, ako aj jasný postoj prezidentky ECB k tomu, že v marci 2022 príde k vypnutiu PEPP pandemického programu.