Akciové trhy

Akciové trhy zmietla výpredajová vlna, ktorá prerušila predchádzajúcu niekoľkomesačnú rely a jej výsledkom sú prehlbujúce sa straty amerických akciových indexov, ktoré v priebehu týždňa, s výnimkou technológií, dokonca vymazali všetky tohtoročné zisky. Straty nepomohlo skorigovať ani aktívne riešenie nákazy, keď Svetová zdravotnícka organizácia WHO spolu so Spojenými štátmi vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze. Čiastočnou oporou akciám bolo aspoň solídne pokračovanie práve vrcholiacej výsledkovej sezóny za posledný kvartál 2019, ktorá výrazne prekonáva očakávania analytikov na úrovni ziskovosti aj tržieb. Najočakávanejšou udalosťou týždňa bolo zasadnutie Fedu, ktoré však neprinieslo žiadne prekvapenie a centrálna banka podľa predpokladov ponechala menovú politiku a sadzby nezmenené. Trhy výraznejšie nerozhodilo ani spomalenie rastu americkej ekonomiky v minulom roku na najslabšiu úroveň od roku 2016, ktoré bolo v súlade s konsenzom. Hlboké straty zaznamenali európske akcie. Emóciami hýbal blížiaci sa piatkový odchod Veľkej Británie z EÚ. Zlepšenie nálady nepriniesla ani Bank of England, ktorá neprekvapila a ponechala úrokové sadzby nezmenené, hoci časť trhu špekulovala, že ich zníži. Spomaľovaniu čelí aj ekonomika eurozóny, ktorá v poslednom kvartáli minulého roka rástla najpomalšie od roku 2013. Sumárne v minulom týždni najsledovanejší akciový index sveta S&P 500 stratil 2,1 percenta a uzatváral na 3 225 bodoch. Technológie, ktoré sú aj v tomto roku najrýchlejšie rastúcim odvetvím, stratili takmer 1,8 percenta, no ako jediné dokázali udržať tohtoročné zisky a Nasdaq Composite na 9 150 bodoch. Užší index Dow Jones Industrial Average odpísal až 2,5 percenta a uzatváral na 28 256 bodoch. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stratil viac ako tri percentá a nemecký DAX 30 až 4,3 percenta. Nedarilo sa ani emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets poklesol až o 5,1 percenta. 

Dlhopisové trhy 

Rastúca riziková averzia spojená s koronavírusom a holubičie vyznenie vyhlásenia po zasadnutí Fedu, ktoré naznačuje, že menová politika bude ešte dlho uvoľnená, vytvorili tlak na prudký nárast cien a pokles výnosov štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. Americký 10-ročný výnos spadol až k 1,5 percentu a nemecký výnos s rovnakou splatnosťou sa pohyboval pod hranicou -0,4 percenta. Negativizmus na trhoch sa však prejavil v poklese cien a raste výnosov korporátnych dlhopisov.

Komoditné trhy 

Z napätej situácie na trhu ťažilo zlato, ktoré reagovalo na akciový výpredaj konsolidáciou smerom nahor a priblížilo sa na dostrel 1 600-dolárovej hranice, keď uzatváralo na 1 589 dolároch. Ropa zaknihovala ďalšie bolestivé straty pre obavy z poklesu dopytu po energii a prekvapivý nárast zásob komodity na americkom trhu v minulom týždni o 3,5 milióna barelov. Pre komoditu neboli výraznejšou oporou ani plány kartelu OPEC predĺžiť svoje obmedzenie produkcie minimálne do júna a jej cena spadla až na šesťmesačné minimá. Americká ľahká ropa WTI stratila 4,9 percenta a zostúpila pod úroveň 52 dolárov za barel, na 51,56 dolára. Severomorský benchmark, ropa brent, stratil 4,2 percenta a vrátil sa pod hodnotu 60 dolárov, na úrovni 58,16 dolára za barel.

Devízové trhy 

Japonský jen a švajčiarsky frank boli bezpečným útočiskom devízového trhu v čase neistoty. Pod ťarchou spomaľovania domácej ekonomiky a slabších makroukazovateľov sa držal v úzadí dolár, čo plne využilo euro, ktoré voči nemu paradoxne výraznejšie posilnilo napriek spomaľujúcemu trendu v európskej ekonomike. Libre v očakávaní brexitu prinieslo úľavu skôr jastrabie ponechanie nezmenených úrokových sadzieb britskej centrálnej banky.