Akciové trhy

Vývoj akciových trhov v minulom týždni ovplyvňovala najmä nervozita okolo nebezpečného respiračného koronavírusu, kde existujú obavy, že by mohol spomaliť globálny ekonomický rast, ak prepukne do pandémie. Akciové trhy tak v Európe aj v Spojených štátoch ustúpili zo svojich čerstvých historických maxím, keď široký americký index S&P 500 poklesol o 1,0 percenta a paneurópsky index STOXX 600 odovzdal 0,2 percenta. Najväčšie straty si však pripísali čínske akcie s vyše trojpercentnými stratami, keďže tento región je epicentrom šírenia vírusu. Aj preto index MSCI Emerging World klesol na týždennej báze o 2,4 percenta. Pozitívne čísla silného začiatku podnikovej výsledkovej sezóny, ako aj séria konštruktívnych dát, ktoré hovoria o odraze ekonomickej aktivity, boli potlačené do úzadia.

Dlhopisové trhy

Zvýšené napätie, hoci zatiaľ nie panika, na trhoch okolo znepokojivo sa šíriaceho koronavírusu znamenalo zníženú ochotu akceptovať riziko a pretavilo sa do rastu cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov. 10-ročný americký výnos klesol o 14 bázických bodov na 1,68 percenta a 10-ročný nemecký o 12 bázických bodov na -0,34 percenta. Rástli aj rizikové prirážky podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme. Zasadnutie ECB, ktorá nezmenila nastavenie menovej politiky, len naznačila, že rastové riziká klesajú, v zásade nijako nepohlo trhmi, keďže tento výsledok sa široko očakával. A oznámenie revízie menovej politiky, ktoré bolo relatívne všeobecné, takisto nijako neinšpirovalo obchodníkov.

Komoditné trhy

Dopyt po bezpečných prístavoch pre nejasný ďalší vývoj situácie okolo koronavírusu a jeho možný negatívny vplyv na ekonomický rast znamenali rast ceny zlata, ktoré na týždennej báze rástlo o necelé jedno percento nad 1 570 dolárov za uncu. Naopak, výrazný pokles zaknihovala ropa, ktorá klesla o vyše sedem percent, keď trhy ignorovali obrovské výpadky ťažby v Líbyii a Iraku či pokles zásob amerických ropných produktov v prípade benzínov na rekordné maximá. Brent končil týždeň pod 61 dolármi a WTI len tesne nad 54 dolármi.

Devízové trhy

Nervozita zo šírenia koronavírusu z Číny na ďalšie kontinenty viedla k averzii voči riziku, z čoho ťažil jen ako bezpečný prístav na devízových trhoch, ktorý získaval aj voči doláru, aj euru. Euro navyše strácalo aj voči švajčiarskemu franku, kde vzájomný výmenný kurz klesol na najnižšie úrovne od apríla 2017.