Akciové trhy

Akciové trhy sa nedokázali udržať na rastovej vlne z predchádzajúcich týždňov, ktorej dodával forsáž úspešný vývoj účinnej vakcíny proti koronavírusu a nádej na skoré schválenie fiškálneho balíka pomoci zadrhávajúcej sa americkej ekonomike v Kongrese. Prieťahy v rokovaniach amerických zákonodarcov, ako aj obavy z ďalšieho šírenia koronavírusu a sprísňovania opatrení v USA a vo svete, spolu s neistotou okolo brexitu, keďže už nezostáva veľa času na uzavretie obchodnej dohody medzi Britániou a Európskou úniou a obe strany sa naďalej nedokážu zhodnúť v zásadných otázkach, nakoniec prinútili akcie ustúpiť z historických maxím v Amerike a deväťmesačných maxím v Európe. Celkovo blue chips akciový index Dow Jones stratil 0,57 percenta na 30 046 bodov. Širší index S&P 500 poklesol o 0,96 percenta na 3 663 bodov. Súhrnný technologický index Nasdaq Composite nasledoval konkurenciu, keď nakoniec odpísal 0,69 percenta na 12 377 bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 si pohoršil o percento na 390 bodov. Nemecký DAX prišiel o 1,39 percenta a týždeň uzatváral na 13 114 bodoch. Darilo sa, naopak, emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets vzrástol takmer o 0,53 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesali, keď stále absentujúci fiškálny balíček pomoci americkej ekonomike posilnil záujem investorov o bezpečné prístavy. Európske výnosy padali s tým, ako ECB ešte viac otvorila svoje menové kohútiky, aby zmiernila dosahy koronakrízy, a reálne hrozí odchod Británie z EÚ bez dohody. Americký 10-ročný výnos sa tak zosunul o sedem bázických bodov na 0,9 percenta. Európa zaostávala ešte výraznejšie, keď nemecká ekonomika poklesla až o deväť bázických bodov na -0,64 percenta. 

Komoditné trhy

Zlato si upevnilo svoje pozície nad 1 800-dolárovou hranicou, keď sa nateraz nezlepšujú prospekty ďalších deficitne financovaných fiškálnych stimulov v Spojených štátoch, ktoré má „zaplatiť“ Fed kvantitatívnym uvoľňovaním. Ropa sa aj napriek miernemu zakopnutiu v priebehu týždňa udržala na deväťmesačných maximách, keď prekonala hranicu 50 dolárov za barel. Rýchle šírenie koronavírusu vo svete nedokáže otupiť vyhliadky rastúceho dopytu po komodite v dôsledku účinnej vakcíny, ktorá by mala vrátiť svet do normálneho fungovania. K poklesu neviedol ani najväčší týždňový nárast amerických zásob od apríla tohto roka. Americká ropa WTI pridala 0,67 percenta na úroveň 46,57 dolára. Severomorský referenčný benchmark, ropa Brent, ešte o niečo väčším, 1,46-percentným tempom vzrástol na hranicu 50 dolárov za barel.

Devízové trhy

Počas týždňa oslaboval americký dolár, ktorý sa voči euru drží na dvaapolročnom minime, pri všeobecnej ochote investorov podstupovať riziko a očakávaní masívneho odrazu globálnej ekonomiky vďaka vynájdeniu účinnej vakcíny proti COVIDU-19. Spoločná mena strácala voči širokej európskej konkurencii mien aj napriek tomu, že ECB podľa očakávaní ešte viac nafúkla robustnú menovú pomoc v boji s dosahmi pandémie. Prekážkou sily eura sú silnejúce deflačné tlaky v najväčšej európskej ekonomike Nemecka. Pre rastúce obavy, že Británia opustí Úniu bez dohody, zaznamenala hlboké straty libra.