Akciové trhy

Rastu akciových trhov zo začiatku októbra sa pomerne rýchlo minula para a v priebehu minulého týždňa korigovali časť svojich predchádzajúcich ziskov. Očakávaná pomoc americkej ekonomike v podobe ďalšieho fiškálneho balíka je zatiaľ v nedohľadne a nepredpokladá sa, že by sa na nej dohodli americkí zákonodarcovia ešte pred prezidentskými voľbami. Pesimizmus prevládal aj ohľadom vakcíny na Covid-19, keď niekoľko spoločností muselo prerušiť svoje klinické testovanie z dôvodu neočakávaných komplikácií. Náladu nenakopol ani štart výsledkovej sezóny, keď rozpačitý dojem zanechali hospodárske výsledky veľkých bánk. Investorská neuróza v Európe narastá ruka v ruke s formou zavádzaných opatrení proti šíreniu koronavírusu a rastúcou hrozbou totálneho zmrazenia ekonomík. Bezradnosť centrálnych bánk a vlád v boji s nákazou tak marí nádeje na rýchle ekonomické oživenie po koronašoku. Celkovo blue chips akciový index Dow Jones zostal s mizivým rastom 0,07 percenta na 28 606 bodoch. Širší index S&P 500 vzrástol len o 0,2 percenta na 3 483 bodov. Súhrnný technologický index Nasdaq Composite dokázal prekonať konkurenciu, keď si nakoniec pripísal až 0,79 percenta a bezpečne sa drží nad hranicou 11-tisíc bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stratil 0,79 percenta na 367 bodov. Nemecký DAX 30 prišiel o 1,09 percenta a týždeň uzatváral na 12 908 bodoch. Nevýrazný pohyb zaznamenali aj emerging trhy, keď index MSCI Emerging Markets stúpol len o 0,14 percenta.

Dlhopisové trhy

S pretrvávajúcou nervozitou na trhu sa veľkému záujmu tešili bezpečne vnímané štátne dlhopisy, ktorých výnosové krivky klesali na oboch brehoch Atlantiku. Americký 10-ročný výnos spadol o tri bázické body na 0,75 percenta, pričom ten nemecký narazil voľným pádom až na sedemmesačné minimá z polovice marca, na úrovni -0,62 percenta.

Komoditné trhy

Zlato oscilovalo okolo 1 900-dolárovej hranice, keď zisky z rastu rizikovej averzie dokázal vymazať posilňujúci sa dolár a žltý kov tak zaknihoval prvú týždňovú stratu po troch reláciách, keď celkovo prišlo o 1,6 percenta. Ropa sa aj napriek obavám z klesajúceho dopytu spamätala z  prepadu cien na týždňové minimum spôsobené obnovovaním produkcie v Líbyi, Nórsku a Mexickom zálive, a vrátila sa naspäť nad 40-dolárovú hranicu, keď jej forsáž dodal rastúci dopyt z Číny, záväzok krajín OPEC+ dodržiavať zníženú produkciu a pokles amerických zásob v minulom týždni o 3,8 milióna barelov. Americká ropa WTI získala 0,7 percenta a vzrástla na úroveň 40,88 dolára. Severomorský referenčný benchmark, ropa Brent, o niečo menším 0,2-percentným tempom vzrástol na 42,93 dolára za barel.

Devízové trhy

Na devízovom trhu posilňoval americký dolár, ktorý investori využívali ako bezpečné útočisko v čase neistoty, ktorú spôsobujú obavy z globálneho rastu počtu nových prípadov nákazy koronavírusu vo svete a odkladanie ďalšej fiškálnej pomoci pre americkú ekonomiku. Ako protipól sa vyvíjalo euro, ktorému škodí postupné obmedzovanie aktivity v európskych krajinách a hroziace lockdowny. Oslabovaniu sa nevyhla ani libra, ktorá sa dostala pod tlak po obnovených obavách o osud brexitovej dohody.