Akciové trhy

Zámorské akciové trhy v zotrvačnosti pokračovali v raste aj po epickej dvojcifernej novembrovej rely a úspešne posúvali svoje historické maximá nahor. Trh naďalej započítava budúcoročné prudké oživenie globálnej ekonomiky vďaka pokroku vo vývoji účinnej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 viacerými spoločnosťami. Zároveň rastie nádej na schválenie ďalších fiškálnych stimulov v americkom Kongrese, pri znížení všeobecného geopolitického napätia po blížiacom sa odchode dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa z Bieleho domu.  Po najlepšom mesiaci v histórii si oddychový čas zobrali európske akcie, keď prekážkou rastu je neistota okolo brexitových rozhovorov, blokovanie úniového rozpočtu a fiškálneho balíka pomoci Maďarskom a Poľskom, ako aj zastavenie oživovania ekonomiky a pokles ekonomickej aktivity z dôvodu zavádzaných reštriktívnych opatrení v priebehu druhej vlny pandémie v Európe. Celkovo si blue chips akciový index Dow Jones pripísal jedno percento na 30 218 bodov. Širší index S&P 500 pridal 1,6 percenta na 3 699 bodov. Súhrnný technologický index Nasdaq Composite nasledoval konkurenciu, keď nakoniec vzrástol o 2,1 percenta na 12 464 bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 si polepšil o 0,2 percenta na 394 bodov. Nemecký DAX 30 prišiel o 0,3 percenta a týždeň uzatváral na 13 298 bodoch. Darilo sa aj emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets vzrástol takmer o 1,7 percenta.

Dlhopisové trhy

Na všeobecný trhový optimizmus doplatili štátne dlhopisy, ktoré výraznejšie strácali na oboch brehoch Atlantiku. Rast výnosov bol však doménou predovšetkým Ameriky, k čomu paradoxne prispeli slabé čísla z trhu práce indikujúce zastavenie ekonomického oživenia po koronašoku, ktoré však dávajú nádej na ešte masívnejšiu fiškálnu stimuláciu zadrhávajúcej sa ekonomiky. Americký 10-ročný výnos sa tak posunul o 13 bázických bodov na svoje trojtýždňové maximum 0,97 percenta. Európa výraznejšie zaostávala, keď nemecká desiatka vzrástla len o štyri bázické body na -0,55 percenta. 

Komoditné trhy

Na ústup rizikovej averzie spočiatku negatívne reagovalo zlato, ktoré sa miestami obchodovalo pod 1 800-dolárovou hranicou až na najnižších hodnotách od leta. S podporou oslabujúceho dolára však drahý kov nakoniec dokázal svoj vývoj zvrátiť a straty otočiť do plusu. Celkovo si pripísalo 2,9 percenta a týždeň zakončilo na 1 838 dolároch. Pri konštruktívnej nálade na trhoch sa darilo aj rope, ktorá sa pohybuje na najvyšších priečkach od začiatku pandémie, keď účinná vakcína proti koronavírusu dáva nádej na rýchlejšie oživenie dopytu po nej. Cenám pomohol aj ďalší pokles amerických zásob v minulom týždni o viac ako pol milióna barelov.Vývoj nenarušilo ani rozhodnutie aliancie OPEC+ zmierniť svoje ťažobné škrty, keď od januára dôjde k navýšeniu produkcie skupiny o 500-tisíc barelov denne, čo je však len štvrtinové navýšenie oproti pôvodnému plánu. Americká ropa WTI pridala 1,6 percenta na úroveň 46,3 dolára. Severomorský referenčný benchmark, ropa Brent, ešte o niečo väčším 2,2-percentným tempom vzrástla k 50-dolárovej hranici na 49,3 dolára za barel.

Devízové trhy

Americký dolár deprecioval voči konkurencii až na dvaapolročné minimum pri všeobecnom príklone investorov k riziku. Voči euru sa dolár zosunul až pod hranicu 121 centov, keď ho nezachránil ani výraznejší rast amerických výnosových kriviek ako v Európe. Zo situácie ťažilo euro, ktorému v posilňovaní nebránila ani slabá inflácia v eurozóne, ktorá sa drží na štvorročných minimách. Darilo sa aj libre, keď prielom v deväťmesačných brexitových rozhovoroch by mohol byť údajne možný v priebehu niekoľkých dní, aj keď realita tomu zatiaľ nenasvedčuje.