Akciové trhy

Akciové trhy v zámorí v ostatnom týždni pokračovali v prekonávaní svojich historických maxím, keď potlačili obavy z bujnejúcej inflácie a rýchleho šírenia koronavírusu typu delta. Konštruktívnej nálade  pri uvoľňovaní reštriktívnych opatrení nahráva zrýchľujúci sa ekonomický rast na nadtrendovú úroveň a tým pádom aj vyhliadky nadpriemerného rastu firemných ziskov. Navyše sa zdá, že Fed bude svoju menovú akomodáciu redukovať len pomaly, keď aj napriek prudkému júnovému prírastku pracovných miest o 850-tisíc prekvapivo vzrástla miera nezamestnanosti. Trhy síce veria v oživenie trhu práce, zároveň však neprebieha tak rýchlo, aby vyvolávalo obavy zo skoršej reakcie Fedu v podobe sprísnenia svojej menovej politiky. Celkovo blue chips index Dow Jones pridal percento na 34 786 bodov, širší index S&P 500 sa zvýšil o 1,7 percenta na 4 352 bodov a technologický Nasdaq posilnil o 1,9 percenta na 14 639 bodov. Európske akcie len stagnovali, keď ich výraznejšie nenakoplo ani spomalenie inflačných tlakov v eurozóne či rekordné tempo aktivity v európskom priemysle po uvoľnení reštriktívnych opatrení. Sumárne paneurópsky index STOXX Europe 600 za týždeň stratil takmer 0,2 percenta na 456,81 bodu, britský FTSE 100 bez výraznejšej zmeny zostal na 7 123 bodoch a nemecký DAX vzrástol o 0,3 percenta na 15 650 bodov.

Dlhopisové trhy

Dlhopisové výnosy vo vyčkávacom móde na piatkový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, ktorý nakoniec prekonal očakávania a mohol by tak mať výraznejší vplyv na započítavanie obmedzovania kvantitatívneho uvoľňovania Fedu, klesali na oboch brehoch Atlantiku, keď reagovali na spomalenie inflačných tlakov v eurozóne a rebalansing pozícií pred koncom kvartálu. Americký 10-ročný výnos spadol o 10 bázických bodov na 1,43 percenta, nemecká desiatka obdobným tempom na -0,24 percenta.  

Komoditné trhy

Silnejší dolár a znížená averzia voči riziku prispeli k poklesu zlata, ktoré dokonalo najhorší mesiac od roku 2016. Do nového však vstúpilo posilnené poklesom výnosových kriviek v obrátenom garde, až sa vyšplhalo k hranici 1 800 dolárov. Ropa sa konsolidovala na dvaapolročných maximách, keď investori vážia, či rastúci dopyt po komodite dokáže pokryť očakávaný nárast produkcie kartelu OPEC a jeho spojencov v druhej polovici roka. Plánované stretnutie aliancie sa zatiaľ zrušilo pre opačné stanoviská Saudskej Arábie a SAE a reálne tak hrozí, že svetovej ekonomike môžu chýbať dodatočné dodávky v období zotavovania po pandémii koronavírusu, keď dopyt po komodite strmo rastie. Americký benchmark ropa WTI vzrástol o 3,1 percenta na 75 dolárov za barel a severomorský Brent pridal 3,3 percenta nad 77 dolárov za barel.

Devízové trhy

Americký dolár vystúpil voči košu svetových mien až k trojmesačnému maximu, keď je zrejmé, že americkej ekonomike sa darí lepšie ako zvyšku Západu, pričom Fed začne skôr so sprísňovaním menovej politiky v  porovnaní s  ostatnými hlavnými svetovými centrálnymi bankami. Euru nepomáha ani fakt, že ekonomika eurozóny by mala v nasledujúcich kvartáloch zrýchľovať dynamiku rastu, kým rastové momentum USA sa bude spomaľovať. Celkovo bude totiž výkon eurozóny naďalej zaostávať za USA.