Akciové trhy

Hlavné svetové akciové burzy končili v minulom týždni v miernych ziskoch alebo v červenej nule a prišlo ku konsolidácii po predchádzajúcich turbulentných pohyboch spôsobených rastom úrokových sadzieb a s tým súvisiacimi obavami z vysokých valuácii akcií, spomalenia ekonomického rastu, zhoršenia firemných výsledkov ako aj z nervozity okolo obchodnej vojny či talianskych rozpočtových otáznikov. Jednoducho ustali prepálené najmä algoritmami riadené výpredaje. Impulzom pre to bol solídny začiatok firemnej výsledkovej sezóny v USA, kde zatiaľ približne tri štvrtiny firiem prekonávajú konsenzy. Výsledkom bola stagnácia amerického akciového indexu S&P 500 pri 0,6-percentnom raste paneurópskeho indexu STOXX 600.

Dlhopisové trhy

Ustanie výpredajov na akciových trhoch a určité zlepšenie sa rizikového sentimentu sa pretavilo do odrazu výnosov amerických dlhopisov, ktoré bolo podporené aj zverejnením zápisnice Fedu, kde centrálni bankári naznačili pokračovanie ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb až nad neutrálnu rovnovážnu úroveň. 10-ročný výnos sa tak dostal opäť na sedemročné maximá k 3,20-percentnej hranici. Naproti tomu nemecké dlhopisy ako bezpečné prístavy výrazne nestrácali, práve naopak profitovali z pokračovania nervozity okolo talianskeho rozpočtu, kde bol krajine znížený rating agentúrou Moodys na Baa3, čo je posledný stupeň investičného pásma. A plusom pre ne boli aj pretrvávajúce nejasnosti okolo brexitovej obchodnej (ne)dohody. 10-ročný nemecký výnos nakoniec klesol na týždennej báze o štyri body na 0,46 percenta. Rizikové prirážky podnikových dlhopisov sa príliš v minulom týždni nemenili, napriek rôznym správam od udalostí okolo zmiznutia saudskoarabského novinára cez otázniky nad smerovaním obchodnej vojny či opätovnými útokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa na Fed, ktorý nazval šialeným.

Komoditné trhy

Zlato si pripísalo takmer jedno percento a dostalo sa na dva a pol mesačné maximá nad 1225 dolárovú hranicu napriek odrazu americkej výnosovej krivky a napriek posilneniu sa dolára. Zdá sa, že do jeho ceny je započítané očakávanie turbulentnejšieho vývoja na trhoch pri tom, ako by mohol pokračovať rast úrokových sadzieb a menová politika bude čoraz menej akomodatívna. Súčasne žltý kov podporuje aj zvýšené napätie okolo Saudskej Arábie v súvislosti so zabitím jej novinára na veľvyslanectve v Istanbule či vývojom okolo brexitu. Navyše stále nemožno zabudnúť ani na taliansku rozpočtovú odyseu. Americká ropa WTI klesla pod 70-dolárový level, keď odovzdala vyše tri percentá najmä v reakcii na rast zásob jej amerických produktov podľa najnovších štatistík. Navyše nateraz sa nezdá, že by chcel Západ výrazne potrestať Rijád za smrť novinára a naopak, riziko toho, že Saudi by odpovedali obmedzením ťažby sa zdá byť ako vzdialené.

Devízové trhy

Dolár sa posilnil voči košu hlavných svetových mien napriek deeskalácii nervozity na trhoch. Podporu mu poskytol rast výnosov amerických dlhopisov na jednej strane a pretrvávajúce otázniky nad možnosťou otvoreného konfliktu medzi Rímom a Bruselom ohľadne nastavenia rozpočtu na budúci rok spolu s (ne)pokrokom rokovaní okolo brexitovej obchodnej dohody. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru tak klesol na týždennej báze o 0,4 percenta na 115,1 dolárového centu, pričom miestami sa pohyboval až okolo 114,5 centu.